Uudis

Eesti apteegid hoiatavad: puhkeda võib ravimikriis

Apteek Raplas.Foto: FOTO:SANDER ILVEST/EESTI MEEDIA/Scanpix

Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) saatis reedel riigikogu sotsiaalkomisjonile märgukirja, millega juhib tähelepanu võimalikule ees ootavale ravimite kättesaadavuse kriisile seoses apteegireformi täieliku rakendumisega järgmise aasta 1. aprillil.

EAÜ juhi Timo Danilovi hinnangul on realiseerumas risk, et järgmise aasta aprillis sulgevad uksed ligi 300 apteeki üle Eesti. “Sulgemisoht ähvardab apteeke, mis ei vasta omandipiirangute nõuetele, see tähendab, et nende osanikeks on ravimite hulgimüüjad ja enamusosalus neis ei kuulu proviisoritele,” ütles Danilov pressiteates.

“Tänaseks on selge, et kõnealuste apteekide viimine kooskõlla omandipiirangutega on ebareaalne, kuna puudub vajalik hulk proviisoreid, kel oleks piisav finantsvõimekus nende apteekide väljaostmiseks õiglase hinnaga. Patsiendid, apteekrid ja apteegid on jäänud reformi eelõhtul omapead ning ebakindlus tuleviku ees on suur,” märkis ta.

Omanikku peab vahetama suur hulk apteeke

Hinnanguliselt moodustab omandivahetust puudutav osa apteegiturust käibe järgi 75–80 protsenti ja selle osa õiglane hind on kokku vähemalt 200–250 miljonit eurot. Juhul, kui need apteegid sundvõõrandatakse või suletakse, peab Eesti põhiseadusest tulenevalt õiglase väärtuse ettevõtjatele hüvitama riik ehk maksumaksja.

“Lisaks tekib küsimus Eesti investeerimiskeskkonna usaldusväärsuse kohta, kuna suur osa apteekide omanikest on Saksa, Rootsi ja Leedu ettevõtjad,” lisas EAÜ juht.

EAÜ tõdes, et praegu on elanike rahulolu apteegiteenuse osas väga kõrge ning jääb arusaamatuks, milliseid probleeme mastaapne sundvõõrandamine või sulgemine lahendaks.

Samuti on ühenduse hinnangul kahetsusväärne, et sotsiaalministeerium otsustas 2018. aastal loobuda igasugusest apteegireformiga seotud mõjude analüüsist ja rakendusplaani väljatöötamisest, kuigi seadusandja neile sellise kohustuse andis. EAÜ sõnul ongi see peamine põhjus, miks lähiajal ollakse vastamisi pretsedenditu apteekide massisulgemisega.

Ravimite kättesaadavuse kriisi lahendamiseks palub EAÜ sotsiaalkomisjonil töötada viivitamatult välja abinõud apteekide sulgemise vältimiseks ja ravimite kättesaadavuse kriisi ennetamiseks. “Eesti riik ei tohi lubada perearstiüsteemi kriisi kõrval puhkeda veel ka ravimite kättesaadavuse kriisil. See halvaks kogu tervishoiusüsteemi toimimise,” teatas EAÜ.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.