Uudis

Eesti ei taha, et Google ja Apple peaksid avalikustama, kui palju makse nad maksavad

Apple'i pood New Yorki viiendal avenüül.Foto: Apple

Eesti ja veel 11 Euroopa Liidu (EL) liikmesriigi esindajat ei andnud eelmisel nädalal heakskiitu ELi direktiivile, mis oleks kohustanud Google’il, Apple’il ning teistel suurtel rahvusvahelistel ettevõtetel avalikustama, kui palju makse nad igas liikmesriigis maksavad.

Direktiiviga soovitakse näidata, kuidas suurfirmad liigutavad oma tulud ühest ELi liikmesriigist teise, kus nad peavad vähem makse maksma. Tihti kasutavad Google ja Apple selleks Iirimaad, kus nad peavad maksma tulumaksu kõigest 6,25%.

Rahandusministeeriumi ametniku sõnul lahendus, mida direktiiviga soovitakse seadustada, töötab juba, kuid andmed on nähtavad vaid maksuametitele.

Eestiga on ühes Iirimaa, Luksemburg, Malta ja veel mitu riiki

Eelmisel neljapäeval toimunud hääletusel ei andnud Eesti esindaja Euroopa Liidu juures COREPER I komitees Marten Kokk heakskiitu direktiivi 2013/32/EU osas. Direktiiv kohustaks Google’it, Apple’it ja teisi rahvusvahelisi suurfirmasid avalikustama, kui suur on nende käive liikmesriigiti ning kui palju makse nad maksavad. Suur osa suurfirmadest kasutab maksude optimeerimiseks ära Iirimaad, Maltat ja Luksemburgi, kus on suurfirmadele mitmeid maksusoodustusi tehtud.

Koos Eestiga olid sellele vastu Küpros, Tšehhi, Ungari, Iirimaa, Läti, Luksemburg, Malta, Sloveenia ja Rootsi. Hääletuse järgselt avaldatud ühisavalduses toodi välja, et kuna ettepanekute sisu ja eesmärk on seotud maksusätetega tuleks see kiita heaks majandus- ja rahandusministrite nõukogus.

Kokk andis pressiesindaja vahendusel Geeniusele lühikese kommentaari, milles andis mõista, et rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov võttis teema eelmisel reedel Twitteris hästi kokku.

The Guardiani artikli kommenteerides ütles Jegorov, et riigiti tehtav suurettevõtete aruandus töötab juba, kuid see ei ole lihtsalt avalikult nähtav vaid ligipääsetav üksnes maksuametitele, kes on kursis, kui palju firmad riigiti teenivad ning kui palju makse nad maksavad.

Sarnaselt ühisavaldusele ütles ka Jegorov, et maksude seonduvaid küsimusi peab arutlema majandus- ja rahandusministrite nõukogus. Geeniusele teadaolevalt tulebki teema veel sel nädalal nõukogus arutlusele.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.