Uudis

Eesti Energia kukkus suurde kahjumisse, miinuse tõi põlevkivielekter

Auvere elektrijaam
Eesti Energia avas 2018. aastal Auvere elektrijaamaFoto: Jürgen Randma (Riigikantselei)

Riigile kuuluv Eesti Energia teenis kolmandas kvartalis 9,5 miljonit eurot kahjumit, samas kui veel aasta aega tagasi oli firma tugevas plussis.

Riigifirma selgituse järgi on miinuse taga Auvere elektrijaama hooldusremondi pikenemine ning suurenergeetikas ette võetud ümberkorraldused. Selle all peab Eesti Energia silmas tootmisprotsesside muutmist, ent ka suurkoondamisi – töö kaotavate inimeste abistamiseks loodud fond ning muud meetmed läksid firmale maksma üle nelja miljoni euro.

“Negatiivne mõju tuli kolmandas kvartalis ainult põlevkivielektri tootmisest. Ülejäänud tegevusvaldkonnad olid kasumlikud ja pigem ületasid ootusi,” ütles Eesti Energia finantsdirektor ja juhatuse liige Andri Avila.

Elektri tootmine kukkus kivina

Auvere jaam tootis planeeritust ligi 300 gigavatt-tundi vähem elektrit. Elektri kogutoodang jäi seetõttu oluliselt väiksemaks ning tulu saamata.

Garantii korras Auveres töid teostav General Electric on lubanud elektrijaama hooldustööd lõpetada neljanda kvartali keskpaigaks. Garantiiperioodil kompenseerib lepingu järgi kulud töövõtja, kellega Eesti Energia kinnitusel vastavad läbirääkimised kestavad.

Eesti Energia tootis kolmandas kvartalis kokku 951 gigavatt-tundi elektrienergiat ehk 56 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal ajal. Kogumahu vedas alla just põlevkivielektri väiksem tootmine.

Tootmismahtude vähenemise taga oli muuhulgas heitmekvoodi kallinemine – aastaga on hind tõusnud 43 protsenti tasemele 26,9 eurot tonni kohta.

Taastuvenergia kasvab hoogsalt

Samas taastuvelektri tootmise Eesti Energia enam kui kolmekordistas, roheelektrit kogunes firmal kokku 241 gigavatt-tunni jagu. Taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest toodetud elektri osakaal moodustas kvartali keskmisena 41 protsenti kogutoodangust.

Elektri müük tavaklientidele  kasvas peamiselt Leedu ja Poola turgude arvelt 18 protsenti. Põlevkiviõli toodang suurenes aastaga üheksa protsenti 113 000 tonnini ning käive suurenes 36 protsenti 28 miljoni euroni, nii et ka need ärivaldkonnad on igati korralikud.

Võrguteenuste ehk Eesti Energiale kuuluva Elektrilevi müügimaht püsis mullusega samal tasemel, kuid tulenevalt aasta alguse tariifilangetusest vähenes müügitulu 3,6 miljoni võrra. See raha jäi tarbijatele täiendavalt kätte.

Eesti Energia investeeris kolmandas kvartalis kokku 34,4 miljonit eurot. Elektrivõrguga seotud investeeringud moodustasid sellest 18,5 miljonit eurot ning taastuvenergia investeeringud ligi neli miljonit eurot.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses