Uudis

Eesti Energia: “Meie pole turupakkumiste tipphindasid põhjustanud.”

Eesti Energia ei leia endal süüd ning usub, et on kõik enda võimuses teinud tagamaks normaalne energia tootmine.Foto: Scanpix

Peaminister Kaja Kallas väljendas tänasel kabinetiistungil, et leiab Eesti Energial osaliselt süüd detsembri kõrgetes hindades. Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts arvas, et nemad on omalt poolt teinud kõik saavutamaks maksimaalne tootmisvõimsus ning oma hindadega börsi pole dikteerinud.

“Eesti Energia kontsern on alati andnud turule maksimaalse tootmisvõimsuse, mida meil pakkuda on olnud. Me ei ole enda pakkumisi kunagi tagasi hoidnud. Samas 100-protsendilise töökindlusega tootmistehnoloogiat ei ole olemas, rikkeid tuleb paraku aeg-ajalt ikka ette. Need pakkumised, mis elektriturul kõrge hinna põhjustasid, ei olnud tehtud Eesti Energia poolt,” rääkis Luts Geeniusele ning lisas, et elektriturg on piirideülene ja Eesti Energia on sellel suurel turul väike tegija, mistõttu nende mõju börsihinnale jääb piiratuks.

Luts tõi esile, et ka süsteemioperaator Elering on öelnud, et detsembri hinnatippe ei teinud ükski elektrijaam. “Ja meil pole põhjust selles kahelda,” viitas ta Eleringi juhi Taavi Veskimäe öeldule “Esimeses Stuudios”.

Veskimägi märkis siis, et detsembri alguse hinnatippe ei teinud ükski piirkonna elektrijaam, vaid tegu oli pigem tarbijapoolse pakkumisega.

“See sai olla tarbimispoolne pakkumine – täiesti loogiline: ma oma tööd ei tee, müün elektri tagasi. /…/ See ongi alternatiivkulu loogika: kas sa teed oma tööd või teenid tulu mingit teist kaupa müües,” ütles tookord Veskimägi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.