Uudis

Eesti finantsinspektsioon taanlastega tülis: kes vastutab Danske jama eest?

Finantsinspektsiooni juhil Kilvar Kessleril tuleb tegeleda mitte ainult rahapesu tõkestamise, vaid ka Danske skandaali süü küsimustega.Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia/Scanpix

Eesti finantsinspektsioon on reageerinud tavatult ägedalt, pärast seda kui Taani finantsjärelevalve teisipäeval Taani parlamendile saadetud raportis end Danske skandaali osas vastutusest puhtaks tahtis pesta.

“Taani finantsjärelevalve on täitnud oma järelevalvekohustuse Danske Banki suhtes aastatel 2007-2018 ja käitunud vastavalt korrektsele vastutuse jaotusele Taani ja Eesti järelevalveasutuste vahel”, teatas Taani finantsjärelvalve Finanstilsyneti juht David Lando pressiteates.

Vastuseks tegi Eesti Finantsinspektsioon kolmapäeval enda kohta karmisõnalise avalduse, juhtides tähelepanu Danske Banki tegematajätmistele, ning sellele, et “Taani finantsjärelevalve ülesandeks oli ja on Danske panga organisatsiooni ja juhtimise järelevalve, sealhulgas selle panga filiaalides.”

“Finantsinspektsioon on mõneti kummastunud Taani finantsjärelevalve kindlast väitest, justkui oleks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise järelevalve Danske panga Eesti filiaalis ainult Eesti Finantsinspektsiooni ülesanne. Esiteks ei ole arusaadav, mis perioodi Taani finantsjärelevalve selline avaldus käsitleb ning kas Taani finantsjärelevalve on Eesti seaduse ekspert,” teatas Finantsinspektsioon.

“Teiseks, Eesti, nagu ka ülejäänud Euroopa Liidu liikmesriigid, otsustab ise, kuidas täpselt ta Euroopa Liidu direktiive, sealhulgas rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise direktiive oma seadusesse üle võtab. Riik otsustab ka seda, mitu asutust riigis ja mis ülesannete täitmisega täpselt seoses rahapesu tõkestamisega tegeleb,” juhtis FI tähelepanu, et Eestis tegeleb rahapesu tõkestamisega mitu asutust, sh politsei Rahapesu andmebüroo.

Finantsinspektsiooni teade

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.