Eesti hakkab suurfirmadele rohkem raha andma, et need tootmise Eestisse tooks

Tootmine Metsä Woodis. See on üks firma, mis on suurinvestori toetust saanud.Foto: Scanpix/Mailiis Ollino

Majandusministeerium tahab Eestisse investeerima meelitada rohkem välisfirmasid. Ettevõtted, kes seda teha soovivad, saavad riigilt suurt toetust.

Niinimetatud suurinvestori toetus on Eestis olnud juba mitu aastat. Selle siht on meelitada tööstusesse investeeringuid suurtelt firmadelt – taotleja käive peab olema vähemalt 50 miljonit eurot.

Praegu kehtivate reeglite järgi saab toetust miljon eurot, kusjuures projekt ise peab maksma vähemalt kümme korda rohkem: toetusega on lubatud katta kuni 10 protsenti kuludest.

Nüüd plaanib riik aga toetust oluliselt tõsta. Majandusministeeriumis valminud eelnõu näeb ette selle suurendamist vahemikku 1 kuni 3 miljonit eurot. Siht on meelitada Eestisse välsifirmasid, mis koroona tõttu otsivad võimalusi raha turvaliselt paigutada.

“COVID-19 haiguse ülemaailmne levik on suunanud rahvusvahelisi suurettevõtteid otsima võimalusi turvalisematesse ning stabiilsematesse tarneahelatesse ümberpaigutumiseks ning uutesse, kõrge kasvupotentsiaaliga valdkondadesse investeerimiseks,” selgitab majandusministeerium mõtet.

Arvestades, et välisinvesteeringute kaasamine on üks olulisemaid võimalusi majanduse elavdamiseks ning arendamiseks, siis on samal ajal ka riikidevaheline konkurents nende meelitamisel üha kasvav, leevendamaks koroonaviiruse evikust tingitud negatiivseid mõjusid majanduskasvule.

Suurinvestori toetusskeem on Eesti ainus taoline üleriigiline võimalus saada toetust uute tootmisüksuste ning ettevõtete loomiseks vajaminevaid tööstusinvesteeringuid.

“Tõstes lubatud maksimaalset toetussummat ja võttes arvesse ka 2020. a astajooksul Eesti tööjõuturul kasvanud tööjõu pakkumust, paraneb seega oluliselt riigi paindlikkus ja võimekus suuremamahuliste, kõrge lisandväärtusega välisinvesteeringute kaasamisel Eesti majandusse,” prognoosib majandusministeerium.

Varem on suurinvestori toetuse abil loodud näiteks Metsä Woodi tehas Pärnumaal ning Estonian Plywoodi vineeritehas Jõgeva lähistel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.