Uudis

Eestis on inflatsioon Euroopa kiireimate seas

Eestis on Euroala üks kiiremini tõusvaid inflatsioone.Foto: Canva

Inflatsioon kasvab euroalal üha kiiremini ning Eestis on tõus üks kiiremaid. Oktoobris kerkis niigi kõrge inflatsioon 7,4 protsendini. Euroala aastainflatsioon kiirenes 3,4 protsendilt 4,1 protsendini.

Inflatsiooni mõjutab Eurostati andmetel energia, teenuste ning erinevate kaupade kallinemine. Praegune inflatsiooni kiire tõus on suuresti tingitud pandeemiast.

Inflatsiooni kiirendajaks on pandeemiakriisist tingitud piirangud

Eestis viib inflatsiooni kõrgele tervishoiuprobleem ning piirangud, mis ei võimalda vaba liikumist ning halvendavad majanduse seisu üleüldiselt. “Kuna oleme vaktsineerituse poolest Euroopa keskmise tasemega võrreldes täna selgesti kehvemas seisus, ei ole meil võimalik ka rääkida piirangute leevendamisest,” kirjutas Eesti Keskpanga nõukogu liige ja Eesti Panga president Madis Müller oma blogis.

Lisaks ütles Müller, et kuna Eesti taastus eelmisest kriisist kiiresti, tuleb tunnistada, et Eesti kiire majandusega käib kaasas ka kiire hinnatõus. Meie inflatsiooni mõjutab veel seni euroalast madalam hinnatase.

Olukord võib veel kesta pikemalt

Naaberriikidest on inflatsioon madalam Soomes — 2,8 protsenti, Balti riikidest on inflatsioon kõige kiirem Leedus — 8,2 protsenti, Läti on 6-protsendilise inflatsiooniga Eestist tagapool.

Euroopa keskpank teeb koroonakriisiga toimetulekuks rahasüste ilmselt kevadeni, mistõttu võib eeldada, et inflatsioon püsib kõrge oodatust kauem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.