Uudis

Eesti inimesed jooksevad endiselt maksuametile tormi

Eile õhtul läks lahti tulude deklareerimine.Foto: Shutterstock

Eile õhtul avanenud võimalus tulusid deklareerima hakata on oodatult populaarne – andmed on esitanud juba tublisti üle 100 000 inimese ning eile õhtul oli raskusi ka süsteemis löögile pääsemisega.

Praeguseks on serverile lihtsam ligi pääseda, ehkki maksuamet hoiatab jätkuvalt, et kui huvi on väga suur, siis võidakse e-MTA keskkonnale ligipääsu piirata, et hoida süsteemi ülekoormuse eest. See ei tähenda, et midagi katki oleks, tuleb lihtsalt hiljem uuesti proovida.

Kui populaarne on aga seni deklareerimine olnud? Reedel kell 13 oli esitatud 148 000 elektroonilist deklaratsiooni, neist 63 000 nutiseadme kaudu, teatas amet BNS-ile.

Eelmisel aastal esitasid esimese ööga tuludeklaratsiooni esitanud 134 500 inimest, nii et suurusjärk on enam-vähem sama – toona avaldas maksuamet andmed veidi varem, 11 paiku hommikul.

MTA asub enammakstud tulumaksu tagastama alates 26. veebruarist neile, kes deklareerisid oma tulud elektrooniliselt ja 19. märtsist paberil deklaratsiooni esitajatele. Kui inimesel tuleb tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 1. oktoobril.

Eelmisel, 2019. aastal tulu saanud inimestest kasutas maksuvaba tulu ettenähtud mahus 41 protsenti ehk400 200 inimest. Lubatust vähem kasutas maksuvaba tulu 53 protsenti tulusaajatest ehk 530000 inimest ning 6,8 protsenti ehk 68500 inimest lubatust rohkem.

Esialgsetel andmetel saavad eelmisel aastal ettenähtust vähem maksuvaba tulu kasutanud inimesed küsida tagasi kokku 147 miljonit eurot enammakstud tulumaksu. Lubatust rohkem maksuvaba tulu kasutajad peavad kokku juurde maksma 13 miljonit eurot.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.