Eesti juurtega pank premeerib võtmetöötajaid optsioonidega

Inbanki asutaja ja nõukogu esimees Priit Põldoja.Foto: Scanpix

Eestis ja lähiriikides tegutsev Inbank lõi võtmetöötajate motiveerimiseks optsiooniprogrammi. Igal aastal suunatakse optsiooniprogrammi kuni 1,25 protsenti ettevõtte omakapitalist. 

„Optsioonide andmine kasvatab töötajate nii-öelda skin in the game tunnet, sest headest tulemustest ja ühisest pingutuses võidavad nii ettevõte kui ka inimene ise,“ selgitas Inbanki tegevjuht ja juhatuse esimees Priit Põldoja. 

Ta lisas, et tänapäeval ei ole suurem palganumber või hubane kontor töötajate motiveerimiseks enam piisav, kuna väärtused on muutumas. „Inimesed otsivad paindlikkust, inspireerivat juhtimist, võimalust midagi maailmamuutvat ära teha. Hea palk, puuviljavaagen ja start-upilik kontor on muutumas normiks. Võtmetöötajate innustamiseks on vaja astuda järgmine samm,“ kirjeldas Põldoja, leides, et optsioonid annavad ka palgatöötajale omanikutunde. 

Inbanki optsiooniprogramm hõlmab esialgu 50 võtmetöötajat müügiinimestest ja tarkvaraarhitektidest kuni juhatuse liikmeteni. Optsioon annab töötajale õiguse osta pärast väljateenimise perioodi (vesting period) kokkulepitud hinnaga ja koguses Inbanki aktsiaid ning saada kasu ettevõtte aktsiahinna tõusust. 

„Optsioone jagame töötajatele lisaks tavapärasele kompensatsioonipaketile ja neid pakutakse sõltuvalt individuaalsest panusest nii alles tööle tulnud kui ka juba aastaid Inbankis töötanud inimestele. Optsioone saab piiranguteta müüa kolme aasta möödudes nende väljastamisest,“ lausus Põldoja. Igal aastal suunab Inbank optsiooniprogrammi kuni 1,25%-i omakapitalist. Optsiooniprogramm on täiendus senisele praktikale kus panga juhtivtöötajatele on juba väljastanud optsioone 3,9% omakapitalist. 

Erinevalt levinud idufirmade optsiooniprogrammidest, kus optsioone saab realiseerida enamasti ainult teatud juhtudel – näiteks ettevõtte müük või börsileminek -, siis Inbanki optsioone saab realiseerida kolme aasta möödudes nende väljastamisest ning seejärel turul nendega vabalt kaubelda. Põldoja sõnul ei ole Inbankil lähima kahe aasta jooksul plaani aktsiatega börsile minna, kuid kolme-nelja aasta jooksul on see võimalik. Samas kinnitab ta, et Inbanki aktsiatel on juba täna korralik järelturg ning töötajad saavad nendega vabalt kaubelda. Tema sõnul on paljud töötajad kasutanud võimalust ka endale aktsiaid juurde osta.

Inbanki värske tegevjuht on veendunud, et optsioonid on töötajale lisastiimul, et pingutada ühiselt ettevõtte edu nimel. „Olles ise üks Inbanki asutajatest koos Jan Andresooga, olen ma väga seda usku, et nii ettevõtte kui isiklikku pikaajalist väärtust saab eelkõige kasvatada läbi osaluse omamise. Kui töötaja on ka omanik, siis see pole ainult kasulik töötajate värbamisele ja motiveerimisele, sellest on ka selge kasu kõigile Inbanki  aktsionäridele,“ lausus Põldoja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.