“Analüüsitakse, milline oleks sotsiaalmaksu miinimumkohustus muudatuse mõju maksulaekumisele ning tööhõivele. Analüüs valmib 2019. aasta sügisel,” lisas ta.
Rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov märkis, et miinimumi muutmine võiks tähendada, et tööandjad võtavad noori meelsamini tööle.
Seadus näeb praegu ette, et tööandja peab maksma riigile sotsiaalmaksu töötajale kuu eest makstud tasult, ent mitte vähem kui minimaalse kohustuse aluseks oleva kuumäära alusel.
Tänavu on kuumäär 500 eurot, mis tähendab, et tööandja peab töötaja eest sotsiaalmaksu maksma vähemalt 165 eurot kuus ja FIE 495 eurot kvartalis ehk 1980 eurot aastas.
Poola paketti ei plaanita
Poola valitsus astus täna noorte riigis hoidmiseks veelgi radikaalsema sammu – et ohjeldada emigratsiooni, langetas valitsus alla 26aastaste noorte palgalt võetavaid makse. See peaks Poola noorte sissetulekuid tublisti suurendama, sest tööandja ei pea enam tasult 18 protsenti maksudeks tasuma.
Eestis väljarände ohjeldamiseks maksumuudatust vaja pole, usub sotsiaalministeerium. “Poola ja Eesti noorte rändetrendid ei ole sarnased,” märkis ministeeriumi meedianõunik Soobik.
Ta tõdes, et rändesuunad on tugevas sõltuvuses arengutest tööturul. Kuna Eestis on töökohtade arv kasvanud ja töötasude kasv viimastel aastatel olnud kiirem kui väljarände sihtriikides, on Eesti noorte rändesaldo viimastel aastatel olnud positiivne ehk sisseränne on ületanud väljarännet.