Uudis

Eesti keskmine riigiametnik teenis mullu pea 1900 eurot

Valitsuse ja kogu riigiaparaadi peakorter, Stenbocki maja.Foto: Shutterstock

Rahandusministeerium avaldas värske avaliku teenistuse aruande, kust tuleb välja, et keskmine avalik teenistuja ning eriti riigiametnik teenib Eesti keskmisest palgast märksa rohkem. Teenistujate arv on aastatega aga langenud.

Esiteks veidi terminitest — avaliku sektori ülesehitus on päris keeruline. Üleüldse töötas eelmisel aastal avalikus sektoris ümmarguselt 132 000 inimest. Nendest üle 44 000 töötas näiteks kohalike omavalitsuse asutustes ehk koolides.

Konkreetselt avalikke teenistujaid ehk inimesi, kes teevad palgalist tööd riigi või kohaliku omavalitsuse ametiasutuses, oli mullu üle 27 600. Neist 22 000 töötas riigi ametiasutustes, pea 5600 aga kohalike omavalitsuste asutustes.

Kokku suurenes avalik teenistus mullu 59 inimese võrra ehk mitte just väga palju. Näiteks 2013. aastaga võrreldes on teenistujaid aga enam kui 2000 võrra vähem.

Avalik teenistus jaguneb omakorda ametnikeks ja töötajateks. Ametnikud on need, kes teostavad avalikku võimu ehk töötavad näiteks ministeeriumis või ametis nii-öelda sisulisel kohal, töötaja aga toetab neid, näiteks tegeleb personali haldamise, hankespetsialisti või raamatupidajana.

Lisaks kuuluvad avalike teenistujate hulka eriteenistujad, näiteks politseiametnikud, vanglaametnikud, päästjad ja diplomaadid.

Kui suured palgad on?

Aruandest tuleb välja, et keskmine avalik teenistuja, kes töötab riigi heaks, teenis mullu palka 1742 eurot, omavalitsuste palgal olijad 1526 eurot. See on pika puuga üle Eesti keskmise palga, milleks on 1407 eurot.

Rahandusministeerium ise põhjendab vahet sellega, et avalike teenistujate seas on rohkem kõrgharidusega inimesi — isegi 61 protsenti — kui kogu Eestis — 42 protsenti —, mis seletavatki kõrgemat palgataset.

Kohaliku omavalitsuse ametiasutuste omavahelises võrdluses maksti eelmisel aastal kõige kõrgemat keskmist bruto kuukogupalka Viimsi
Vallavalitsuses (2302 eurot) ja Keila Linnavalitsuses (2107 eurot).

Kui võtta konkreetselt ametnikud, on keskmine palk veelgi kõrgem. Keskmine Eesti riigiametnik teenis brutos isegi 1877 eurot, omavalitsuse ametnik aga 1692 eurot.

Riigiametnike palgad kasvasid mullu päris korralikult, 8,6%, ka kohaliku omavalitsuste ametnike 5,3% palgatõus oli korralik.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.