Eesti maasika hind võib tulla kõvasti kallim kui varem. Lahendus oleks lihtne, aga riik ei taha seda teha

Praegu on maasikate hind ilmselt hooaja madalaim.Foto: Shutterstock

Eesti maasikakasvatajad on võrreldes naaberriikidega praegu väga keerulises seisus – mujal on põllumeestele vastu tuldud, Eesti aga hoiab ainsana piirid välistööjõule kinni. See kõik on ka hindadesse jõudmas.

“Tegelikult on täiesti arusaamatu, miks riik meile vastu töötab,” nentis Geeniusele Eesti Maasikakasvatajate Liidu juht Elke Lillemets, kes ka ise juhib Marjamaa talu.

Kui maasikakasvatuses olulist võõrtööjõudu riiki ei lasta, on sektorit ees ootamas väga kehv olukord – hinnatakse, et kuni 70 protsenti saagist võib põllule jääda. Juba on olnud probleeme uute taimede istutamisega, mulda on jõudnud vähem maasikat kui plaanis.

See aga tähendab, et ees ootab ilmse mitme äri lõppemine – taimed on ju ostetud, kulud tehtud, aga tulu pole tulemas. Samal ajal kasvab hind, kuna nõudlus ületab ilmselt pakkumist. Aga ka tarbijal tekib ühel hetkel ette piir, millest kallimat maasikat ta enam nõus ostma pole.

Probleemi korda tegemine oleks tegelikult väga lihtne. Maasikakasvatajad ei küsi riigilt eritoetust – tahetakse ainult, et Eesti teeks piirid võõrtööjõule taas lahti. Kulu on null, aga võita oleks palju.

“Me ootame väga pingsalt 15. juunit,” ütles Lillemets – just siis peaks valitsus otsustama, kas piirid avatakse taas või mitte. Kui avatakse, pole suuremat hullu ning korjajad jõuavad õigeks ajaks peale. Kui mitte, on seis kehv.

Maasikakasvatajate liidu juhi sõnul on nad kohtunud ka peaminister Jüri Ratasega, kes lubas asjaga tegeleda. Seni pole kindlat otsust selgunud, mõne päeva jooksul plaanitakse taas ühendust võtta.

Hinnad on juba praegu kallimad

Praegu on Eesti turgudele jõudnud esimesed tunnelimaasikad. Need on alati kallimad, kuna kaupa on vähe. Probleemi on aga juba siin tunda: kui esimesed maasikad tulevad, siis tavaliselt on hind 10–12 euro juures. Praegu on tase umbes 15 eurot.

Hind kindlasti langeb, mida rohkem kaupa turule juurde tuleb. Seetõttu ongi kõige olulisem, mis juhtub põhihooajal ehk juuni lõpus, kui turule paisatakse ka avamaalt pärit kaup.

Kui põhihooajaks piirid avatakse ning korjajad põllule saavad, võib hind tulla enam-vähem samas suurusjärgus kui varasematel aastatel – 3–5 euro kandis.

Probleem on aga selles, et kui piirid ei avane ning töökäsi puudu on – nagu praegu, jääb osa saagist põllule. Siis ületab nõudlus pakkumist ning hind kujuneb hind tublisti kallimaks, 5–7 euro juurde, prognoosis Lillemets. Keskmine tase võib olla enam-vähem 4–6 eurot.

Eesti on naabritest kehvemas seisus

Ebatavaliseks teeb Eesti maasikakasvatajate olukorra see, et naaberriikides probleeme pole ning tööjõudu on sisse lastud, ka riik on toe andnud. Liiatigi on odavat maasikat turule paiskavates riikides ka tihti soodsamad tingimused, näiteks rohkem toetusi või madalam käibemaks põllumajandustoodangule laiemalt.

Eesti maasikakasvatajad on seega turul praegu palju kehvemas konkurentsiolukorras. Seejuures ei nõuta riigilt mingeid eritoetusi või top-upe, vaja oleks ainult võõrtööjõu lubamist.

Ukraina oleks Lillemetsa nõus selleks valmis. “Terviseriski pole, seda on Tanel Kiik öelnud, ka mitmed arstid,” nentis ta. “Täiesti arusaamatu.”

Lõppude lõpuks on selle vastu ainult üks erakond, nentis maasikakasvatajate liidu juht EKRE-le viidates. “Teised ehk isegi toetavad.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.