Harry Tuul: Eesti maine rikkus Bill Browder, mitte Martin Helme

Bill Browder.FOTO: Reuters/Scanpix

Rahandusminister ja EKRE juht Martin Helme ajab rahapesu uurimise upitamisel laias laastus õiget asja, aga valesti. Küsimus pole niivõrd võimalikus huvide konfliktis ehk keda, millal, kuidas ja miks Helme palgatud advokaadibüroo varem esindas, vaid palju lihtsam.

Lisaks poliitilisele värvingule, kus minister soovib näidata end valijatele soodsas valguses, näitab advokaadi palkamine eelkõige usaldamatust õiguskaitseasutuste ja nendevahelise koostöö suhtes. See omakorda õõnestab sedasama hädavajalikku koostööd. Sellele juhtis muuhulgas tähelepanu ka endine juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus, kes isegi rahapesu uurinud.

Samas süüdistada Helmet selles asjas Eesti maine kahjustamises paistab küüniline ja ebaõiglane. Vastupidi, õiguskaitseametite survestamine on tulemuse saavutamiseks kasulik. Seda enam, et eeskuju on varnast võtta.

Märksa jõulisemat, kõikehõlmavat, valimatute võtetega manipuleerimist ja survestamist on kasutanud Bill Browder. Nii saaks sama laia pintsliga värvides küüniliselt väita, et kõige suurem Eesti maine kahjustaja on tõenäoliselt just Browder.

On ju suur osa tema õhku paisatud kahtlustusi jäänudki kahtlustusteks ning plekiks Eesti mainele. Võimalik, et see on ka põhjus, miks ta ei julge Eestisse reisida.

Kahepalgeline ärimees

Bill Browder on ilmekas näide kahepalgelisest või värvi muutnud ärimehest. Browder tegeles Sergei Magnitski abil Venemaal investeerimise, aga sealhulgas ka maksudest kõrvalehiilimisega. Kuna maksudest kõrvalehoidmine on kuritegu, siis sellest tulenevalt püsib tugev kahtlus, et Browder tegeles ka rahapesuga.

Eelmise kümnendi keskpaigas toimus pööre ning Browder oli sunnitud oma ärist loobuma ja hakkas hoopis ise kangelaslikult rahapesuga võitlema. Tema loodud ülikasumlik Hermitage Capital Management sattus Venemaal uurimise alla.

Järgnenud aastatepikkuse töö tulemus on muljetavaldav, sest nn Magnitski seadus on vastu võetud reas riikides üle maailma, sealhulgas mõjukas USAs ja Ühendkuningriigis.

Browderit kritiseerida on aga keeruline ja isegi ohtlik. Kui keegi seda teha julgebki, tabab teda Browderi ja tema jüngrite halastamatu rünnak. Ilmekas on eelmise aasta lõpus Der Spiegelis avaldatud Benjamin Bidderi artikkel, mis heitis Browderile ja tema väidetele varju. Järgnes jõhker ja isiklikul tasemel massrünnak.

Bidder avastas toona, et Magnitski hukkumine vanglas oli ilmselt juhus ning selle põhjustas Venemaa ülikehv vanglate süsteem ja olukord, mitte vandenõu. Samuti vihjas Bidder artiklis, et Browder ja Magnitski olid ise uurimise all seoses maksudest kõrvale hiilimisega. Selleks kasutati ära nii Küprosele loodud ärikehasid kui ka isegi puudega inimesi. Browderi ainus vabandus Der Spiegelile oli, et tollal käisidki asjad nii. Eks ta ole.

Varjatud motiiv

Samuti juhtis Bidder tähelepanu, et Browderi väidete tõestamiseks kasutab ta ise, aga ka seadusandjad ja ajakirjanikud, Browderi enda varasemaid väiteid.

Samas pole siin muidugi ka millegi üle imestada. Kehtib ju sõnumite saatmisel reegel, et see, kes esimesena ja kõvemini karjub, selle sõnum jääb peale.

Selgusetuks on jäänud Browderi motiiv. Kas on see kättemaksuhimu või siiras usupööre, kus rahale tekkis üleöö hais?

On ka äraspidine vaade. Mida aeg edasi, seda kasulikum näib nii mitmelgi hinnangul Browderi tegevus olevat Venemaale. Nimelt lööb eriteenistuste ja Vladimir Putini koostöös juhitud Venemaa tänu Browderile kaks kärbest ühe hoobiga.

Ühelt poolt õõnestab Browderi ristiretk Lääne valitsuste ja pankade usaldusväärsust ja mainet ilma kohtupidamiseta korraga nii rahvusvaheliselt kui ka riigi siseselt. See ongi juba juhtunud. Teiselt poolt saadab see sõnumi Venemaa oligarhidele ja ärimeestele – hoidke raha kodumaal või muidu.

Aga see ei lähe muidugi kuidagi kokku tema enda loodud kuvandiga, mille järgi Browder on Putini vaenlane number üks… Ilmunud on isegi tema enda kirjutatud sellenimeline raamat “Red Notice: How I Became Putin’s No. 1 Enemy”.

Mis tegelikult juhtus jääbki ilmselt suures osas oletuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.