Kellele meist ei meeldiks märkamatult tuhatkond eurot kõrvale panna? Rakverelane Gunnar on selleks leidnud hästi töötava nipi.
Nimelt paneb ta iga päev – vahel üle päeva – taskusse kogunenud 1- ja 2-eurosed mündid hoiukarpi. Kui 2018. aastal kogunes aasta lõpuks niimoodi 700 eurot, siis eelmise aasta tulemuseks oli tervelt 1200 eurot. “Eks palju oleneb sellest, kui palju sularahaga arveldada. Kuna ma poes ja mujal maksan enamasti sulas, siis jääb mul münte rohkem üle,” selgitab ta.
“Algselt mingit suurt eesmärki ei olnud. Tahtsin lihtsalt natuke säästa ja kuna münte kogunes nii palju, siis hakkasingi neid kõrvale panema, et taskud kogu aeg ei koliseks.” Kui üle-eelmise aasta mündisaak kulus osaliselt jõulukinkidele ja pühadekuludele, siis eelmisel aastal säästetud raha plaanib Gunnar investeerida aktsiatesse või krüptorahasse.
Müntide puudumine pole tema sõnul kunagi probleeme põhjustanud, sest enamasti on olemas ka kaardimakse võimalus, kui müüjal pole vahetusraha tagasi anda, või kombineerib ta taskus leiduvaid sente.
Kes soovib sellist kogumist proovida, peaks arvestama, et hiljem pangakontori mündiautomaadis raha vahetamise eest tuleb maksta teenustasu 2%. Gunnar seni automaati kasutanud pole, vaid on münte kasutanud maksmiseks; eelmise aasta säästud ootavad veel hoiukarbis.
“Suurema summa puhul oleks kõige lihtsam ikkagi pangas vahetada, kuigi ka poemüüjad on müntide üle alati õnnelikud. Seega võiks ka poes nendega osa arvest maksta või käia kas või 20 euro kaupa paberraha vastu vahetamas.”
Muidu ei pea Gunnar end kuigi heaks säästjaks. “Minu arvates asja võlu sellise kogumise juures ongi, et seda ei märka üldse. Paar-kolm eurot päevas on selline kaduvväike summa, samas järjepideva kõrvalepanemise juures on aasta lõpus koos ikkagi arvestatav summa,” räägib ta. “1200 euro eest saaks ju tegelikult üllatavalt palju.”
Ta usub, et selline säästmisviis sobib ka inimestele, kellele kogumine raske tundub või pole selleks viitsimist – asi on lihtsalt järjepidevuses.