Uudis

Eesti metsades kasvab üliharuldane seen, mille kilohind ulatub üle tuhande euro

Männiheinikas ehk matsutake.

Korjatud seente maha müümisega saab teenida kena summa, kuid ühe isendi leidmisel korral võid rõõmustada, sest oled sattunud tõelise rahapaja otsa. Nimelt võib Eesti metsades kasvade männiheinikas ehk jaapani keeles matsutake, mida ostetakse kaugel idas isegi üle 1000-eurose kilohinnaga.

Hind oleneb nõudlusest, kui Jaapani metsades on parasjagu seent kõvasti saadaval, siis võib kilohind kõvasti kukkuda. Suure nõudluse korral aga tõuseb hind meeletutesse kõrgustesse.

Seen on siiski väga haruldane ja Eestis on seda leitud vaid loetuid kordi. Näiteks kui Rootsi teadlane Lahemaa rahvuspargist männiheinika leidis, jõudis see isegi Eesti meediasse.

Seent võib leida lisaks Eestile ja Jaapanile ka Soomest, Kanadast, Hiinast ja Rootsist. Männiheinikas on aga üliharuldane, sest vajab kasvamiseks väga kindlaid kasvutingimusi ja samuti on seda metsas raske märgata. Seene otsimiseks tasub käelabaga maale vajutada, et kübarad sealt välja tuleks. Konkurentsi lisavad ka metsloomad, kelle menüüsse männiheinikas kuulub.

Soomes on näiteks populaarne meedias iga aasta ennustada, millal männiheinikas kasvama hakkab ja milliseks saak kujuneb. Iltalehti kirjutab, et tänavu pole hooaeg käes ja männiheinikaid korjata veel ei saa.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.