Eesti muusikute nimel fännidelt tuhandeid korjanud Fanvestory tunnistab: Rääkisime alguses investeerimisest liiga palju

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fanvestory nimest ei maksa edaspidi lasta end eksitada, investeerimisega pole sel platvormil midagi ühist. Pildil vasakult Fanvestory tegijad: Uku Suviste, Juko-Mart Kõlar, Kristjan Ulst, Birgit Karus.Foto: Tanel Meos

Fännidele lubatud investeeringuid ei saa Fanvestory’st kunagi tagasi, sest platvorm tegi kannapöörde ja muutus Hooandja-suguseks toetusmehhanismiks. Investoreid sellest ei teavitatud, nimekad omanikud Fanvestory’st rääkida ei soovi.

End Eesti muusika investeerimisplatvormina esitlenud Fanvestory’st on eemaldunud üks selle nimekatest omanikest, Uku Suviste. Äriingel Herty Tammo ei soovi samuti Fanvestory toimimismehhanismist midagi rääkida, tegevjuht Birgit Karus ütleb, et investeerimisega pole Fanvestory’l enam midagi pistmist. Pooleteise aasta eest turule tulnud idufirma nimekate omanike hulka kuulub lisaks Suvistele ka Tanel Padar. Kahjuks ei soostu ka Padar oma tänaseid seisukohti Geeniusele selgitama.

Kui Fanvestory 2017. aasta kevadel oma teenusega välja tuli, kõnelesid selle loojad platvormist kui investeerimisvõimalusest ja võimalusest artisti toetada ning ühtlasi ka kasu saada.

1,5 aasta tagune lubadus: fänn saab investeeritud raha eest puhkusele sõita

“Hetkel me ka artistide valikul võtame ainult need, kellel on ka rohkem fännibaasi, et pakkuda sellele fännile võimalust mitte küll täitsa rikkaks saada, aga me pakume objektiivset vastutasu selle eest, et nad usuvad artisti tulevikku,” rääkis üks Fanvestory asutaja ja tänane tegevjuht Birgit Karus Ringvaatele poolteist aastat tagasi kohe Fanvestory käivitamise järel.

“Ütleme siis niimoodi, et kui läbi Fanvestory platvormi paarisajal lool olla osanik, siis nähtavasti võiks ikkagi mõned nädalad aastas puhata ka,” täiendas samuti stuudios olnud ettevõtte üks omanik Tanel Padar.

Tegevjuht: teie ootused olid võib-olla liiga suured

Geeniuse toimetus panustas kollektiivselt 200 eurot laulule “Kiki Miki”, lisaks panustas meie ajakirjanik Gregor Sibold veel isiklikult platvormile 80 eurot: 30 eurot investeeris ta Ott Leplandi lauludesse, 50 eurot Aropi paladesse.

Tänaseks on Gregor saanud 80 eurost tagasi 9,86.

Nende investeeringute saatuse kohta küsides ütlevad Fanvestory esindajad, et oleme liiga kärsitud. Kui platvormiga liitusime, oli seal kirjas, et väljamaksed toimuvad kaks korda aastas.

Autoritasusid Eesti Autorite Ühingu, Fonogrammitootjate Liidu ja Eesti Esitajate Liidu kaudu makstakse aga artistide esindajate sõnul tegelikult välja kord aastas.

Fanvestory sõnul peaks toona edetabelite tipus olnud lugude raha jõudma meieni järellainetusena.

“Ehk olete liigselt suured ootused pannud 30-eurosele “investeeringule”. Ilmselt ei ole seda rahapaigutust, mis andis olulise panuse artisti loomingusse, otstarbekas võrrelda näiteks kinnisvarasse investeerimisega, kus on selgelt prognoositav tootlus ning kus mahud on tuhandeid kordi suuremad,” ütles Karus Rahageeniusele.

Uus faktor: Fanvestory polegi enam investeerimisplatvorm!

Küsime kohe pärast investeerimiseksperimenti, miks investeeringust on saanud laen, mida kunagi tagasi ei maksta.

Selgub, et Fanvestory kontseptsioon on vahepeal muutunud ja mingist investeeringust täna enam ei räägitagi.

“Alguses rääkisime sellest ehk liiga palju ainult investeerimise võtmes. Tänaseks oleme järjest suuremat rõhku pannud eksklusiivse ja pikaajalise artisti-fänni suhtele,” räägib Karus.

Uut kontseptsiooni pole aga platvormil raha panustavatele kasutajatele tutvustatud.

Mis asi on pikaajaline artisti ja fänni suhe?

Pikaajalise artisti ja fänni vahelise suhte all mõeldakse siin eelkõige loosse raha andnud fännile pakutavat lisaväärtust. Näiteks Ott Leplandi ja Rein Rannapi ühisprojektile 60 eurot andes on sul võimalik lisaks laulu õiguste omamisele minna nende kontserdile ja artistidega ka kohtuda. Lisaks veel 25 eurot makstes saad endale autogrammiga albumi.

Samas pole Geeniusele, kes kokku investeeris 280 eurot erinevatesse lugudesse, tulnud ühtegi eksklusiivset fännipakkumist.

Kui suure summaga fännid oma lemmikartisti toetanud on?

Fanvestory idee on vägagi toimiv. Kui kodulehel veidi ringi vaadata selgub, et näiteks Liis Lemsalu on fännide abiga teeninud üle 17 000 euro, Tommy Cash aga 12 000 eurot. Ott Lepland tõstis selle ringiga, kus talle raha andsime 8000 eurot.

See tähendab, et artiste on toetanud väga mitmed isikud.

Milles artist süüdi on?

Artistide esindajad ütlevad, et Fanvestory on neile lubanud, et tegemist on hea kiirendiga, kus artist saab projektiks raha koguda. Mis osa sellest fännidele tagasi antakse, kui suur see protsent on ja kas fänn oma raha tagasi teenib, seda ei oska Ott Leplandi mänedžer Danel Pandre öelda.

Kui Liis Lemsalu nimega kogutakse raha, siis lõviosa sellest rahast jõuab ka Liis Lemsalu kätte. Oma protsendi sellest võtavad autoritasud ja ka Fanvestory ise, kuid suur osa jääb artistile.

Kui meie investeerisime Ott Leplandi, siis 70-80% rahast jõudis ka tema kätte. Me otseselt andsime talle raha. Leplandini jõudnud rahast osa jagatakse fännidele tagasi. Eksperiment aga näitab, et seda on vähem kui summa, mis algselt investeerisime.

Ehk meie andsime oma raha Otile, tema meile raha tagasi ei andnud, sest süsteem ei soosinud seda. Projekti meelitati meid Oti artisti nimega raha välja käima, kuid kui küsime, kuhu raha kadus, vastab Oti mänedžer, et nemad ei ole süüdi, sest süsteem on lihtsalt valesti üles ehitatud.

Mitte investeering, vaid panus Eesti muusika arendusse!

“Meile pole investeerimisest midagi räägitud,” lisab Oti mänedžer Danel Pandre. Talle tuleb suure üllatusena, et meile on nende looga rikastumist lubatud.

“Kui meie sellega liitusime, tundus see tore Eesti muusikat arendav platvorm. Startup nagu iga teinegi. Mingit sellist lubadust, et fännid kullatakse üle, küll polnud.”

Fanvestory kaasasutaja Juko-Mart Kõlar ütleb, et oleme “trampinud ilma mingigi mõjuva põhjuseta porisse ühe noore Eesti idufirma.”

“Idufirma on definitsiooni järgi otsiva ärimudeliga ettevõte, millel ei ole kohe alguses kõiki lõplikke vastuseid – võtke ühendust, saame kokku, vahetame infot, püüame selgitada, tausta avada – mitmed asjad võivad selgemaks saada ilma sellise rünnakuta,” lisab Kõlar.

Vastab tõele, et paljud start-up firmad teevad algusjärgus kannapöörde. Kui Fanvestory oleks selle 1,5 aasta jooksul korragi fännidega ühendust võtnud ja selgitanud, et firma äriplaan on muutunud ning neil ei ole võimalik esialgu lubatud investeeringuid tagada, oleks neile oluliselt vähem ette heita.

Praegu andsime me heas usus raha investeeringuks ning vaadates Fanvestorys kogutud summasid ei ole me ilmselt ainsad.

Kaasasutaja Kõlar ütleb, et ka tema eemaldub Fanvestoryst ja läheb detsembrist tööle Kultuuriministeeriumisse. Ühtlasi kirjutab ta: “Kui on 30 eurost kahju, võin isiklikult tagasi maksta.” Nüüd teate, kuhu pöörduda.

Mida lubab Fanvestory oma kodulehel praegu?

Hetkel pole seal enam juttu investeeringutest. Lubatakse, et toetades artisti saad olla osa revolutsioonist, saad osa artisti edust ning lubatakse ka eksklusiivseid pakkumisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.