Uudis

Eesti palkas rahapesutrahvi välja nõudma FBI eksjuhi ja Interpoli kunagise peadirektori

Eestit hakkab esindama muuhulgas FBI endine direktor Louis Freeh (pildil vasakul).Foto: Scanpix / AP

Eesti palkas seoses meidki puudutanud suurte rahapesujuhtumitega USA advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan. Suure kogemusega advokaadid peaks aitama Eestil osa saada trahvidest, kui need pankadele määratakse.

Kui palju Eesti advokaatidele maksab ning kui palju trahvidena saada loodab, praegu veel ei avaldata. Pärastlõunal toimub sel teemal rahandusministeeriumis pressikonverentsis, toome detailid teieni kohe, kui need selguvad.

Rahandusminister Martin Helme ütles selgituseks, et Eesti riigi maine on viimastel aastatel mitmetes rahvusvahelistes rahapesujuhtumites tugevalt kannatada saanud.

“Nagu teame, on eri riikides algatatud uurimised seoses rahapesu tõkestamise nõuete rikkumistega Eesti asuvate pankade või nende filiaalide poolt. Sealhulgas on uurimised algatatud ka Ameerika Ühendriikides,” rääkis ta.

Eesti jaoks on tema sõnul väga oluline, et need juhtumid saaksid põhjalikult läbi uuritud. Seetõttu on tähtis selles protsessis võimalikult aktiivselt osaleda ja teha uurimisasutustega koostööd ning kui uurimiste tulemusena määratakse pankadele trahvid, siis osaleda riigina trahvide jagamisel.

Tiimis on FBI eksjuht ja Interpoli endine peadirektor

Freeh Sporkin ja Sullivani meeskond on rahvusvahelise kuritegevuse, korruptsiooni ja rahapesujuhtumitega seotud uurimistes väga mitmekülgsete kogemustega.

Eesti riiki nõustava meeskonna juht Louis Freeh oli aastatel 1991–1993 New Yorki lõunaringkonna kohtunik (sinna alla läheb ka Manhattan) ja aastatel 1993–2001 Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) peadirektor.

Eestit nõustavasse meeskonda kuulub ka Ronald K. Noble, kes töötas aastatel 1993–1996 kõrgetel finantskuritegude uurimistega seotud ametikohtadel USA rahandusministeeriumis ja aastatel 2000–2014 Interpoli peadirektorina.

Samuti kuulub meeskonda Walter Donaldson, kes on varasemalt töötanud USA suurpanga Bank of America pettuste uurimise juhina, ja teisedki rahvusvaheliste finantskuritegude uurimise kogemusega inimesed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.