Uudis

Eesti pangad leppisid kokku ühised maksepuhkuse reeglid

Eluasemelaenude keskmine intress oli veebruaris 2,11 protsentiFoto: Shutterstock

Eesti pangad leppisid kokku ühistes maksepuhkuse reeglites

Eesti pangad leppisid kokku ühistes maksepuhkuse andmise reeglites nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

“Eesti pangad annavad juba eriolukorra algusest alates maksepuhkusi lihtsustatud korras, muid laenutingimusi muutmata ja reeglina teenustasuta. Oleme kaks nädalat töötanud selle nimel, et muuta tänane praktika turuüleseks standardiks,” ütles Pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu.

Tänaseks on Eesti pangad andnud maksepuhkusi enam kui 19 000 kliendile, kellest 70% on eraisikud ja 30% ettevõtted. Laenu tagasimaksed on lükatud edasi üle 1,7 miljardi euro ulatuses välja antud laenudel, millest 20% on eraisikute ja 80% ettevõtete laenud, lisas ta.

Muid lepingutingimusi ei muudeta

Maksepuhkuste kord reguleerib laenu põhiosa maksete peatamist läbi maksegraafiku muutmise. Kliendi taotluse alusel pikendatakse ka laenu tagasi maksmise tähtaega maksepuhkuse pikkuse võrra.

Maksepuhkuste kokkuleppega ühinenud pankades muudetakse maksepuhkuse taotleja laenulepingul vaid maksegraafikut, muid lepingutingimusi aga mitte. Laenulepingutele võib lisada KredExi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu saadud riigi tagatisprogrammide garantiisid.

Maksepuhkust saab taotleda nii ettevõtete laenude, eluasemelaenude, liisingu kui ka tarbimisfinantseerimise lepingute puhul. Maksepuhkuse pikkus on eluasemelaenude puhul kuni 12 kuud, liisingu ja tarbimislaenude puhul kuni 6 kuud.

Ettevõtted või ettevõtete grupid, kel on ühes pangas krediidilimiit kokku alla 5 miljoni euro, saavad laenudele põhiosa maksepuhkust kuni 6 kuuks. Kasutusrendi lepingud ei ole kokkuleppega kaetud, kuid need saab soovi korral ümber vormistada kapitalirendiks.

Maksepuhkuste kord kehtib laenulepingutele, mis on sõlmitud enne 12. märtsi ja selle alusel saab maksepuhkust taotleda 30. juunini. Nende reeglite alusel saavad maksepuhkust taotleda kliendid, kellel polnud probleeme laenu tasumisega enne maksepuhkuste korra kohaldamist. Maksepuhkuse saamiseks tuleb pöörduda oma panga poole.

Eriolukorrast tingitud maksepuhkuse andmise ühtne kord jõustub 27.aprillil ning avalikustatakse Pangaliidu kodulehel.

Maksepuhkuste kokkuleppega on võimalik ühineda lisaks pankadele ka teistel krediidiandjatel ning liisingfirmadel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.