Uudis

Eesti pangad tegid kriisist hoolimata pea 400 miljonit kasumit. Detsembris anti kodulaene rekordpalju

2023. aastal kerkib nii pensionite baasosa kui ka rahvapesnion 20 euro võrra.Foto: Shutterstock

Koroonakriisi tõttu on pankade elus palju muutunud, ent kasumlikkus pole eriti pihta saanud.

Eesti pangandussektor – ilma välisriikides asuvate filiaalideta – teenis möödunud aastal puhaskasumit 383 miljonit eurot ehk suhtena pankade koguvaradesse 1,2%, märkis Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik.

Seda toetasid olulisel määral tütarettevõtetest võetud dividendid summas 176 miljonit eurot. Kui mitte arvestada dividende ja tulumaksukulu, mis on aastati väga muutlikud, siis oli pankade kasum koguvarade suhtes 0,8% ehk veidi väiksem kui kahel eelneval aastal.

Graafik: Eesti Pank

Eesti inimesed maksavad laene tagasi

Vaatamata koroonakriisiga seotud raskustele on nii ettevõtted kui ka majapidamised üldiselt suutnud oma pangalaene tagasi maksta või on leidnud pankadega lahenduse maksepuhkuseks, nentis Kraavik.

Pangaliidu andmetel oli aasta lõpuks maksepuhkusel 715 miljoni euro väärtuses laene, mis on 2,6% pankade laenuportfellist. Maksepuhkuste tippajaga ehk mullu juuniga võrreldes on hetkel maksepuhkusel üle nelja korra vähem laene. See näitab, et maksepuhkusi valdavalt pärast aegumist ei pikendatud.

Eesti Panga täna avaldatud statistikast tuleb ka välja, et detsembris väljastatud eluasemelaenude maht oli viimase 12 aasta suurim:

Graafik: Eesti Pank
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.