Uudis

Eesti Pank: alkoholiaktsiisi alandamine pidurdab hinnatõusu

Alkoholiaktssiisi langus aitab pidurdada hinnatõusu.

Keskpanga hinnangul võib valitsuse alkoholiaktsiisi alandamise plaan inflatsiooni pidurdada.

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert ütles pressiteates, et aktsiisilanguse mõjul aeglustuks inflatsioon nii tänavu kui ka järgmisel aastal kuni 0,2 protsendipunkti võrra.

“Teisel poolaastal hinnatõus Eestis aeglustub ja selle aasta keskmiseks hinnakasvuks on oodata 2,3 protsenti,” kommenteeris Pert.

Aeglasemat hinnakasvu lähikuudel soosib ökonomisti hinnangul ka odavam toornafta.

“Mootorikütus lähikuudel odavneb, sest toornafta hind langes maailmaturul juuni alguses 60 dollari lähedusse barreli eest. Teisel poolaastal peaks energia hinnakasv seetõttu järk-järgult aeglustuma,” ütles ta.

Tarbijahinnaindeks kasvas tänavu mais võrreldes aprilliga 0,2 protsenti ning võrreldes eelmise aasta maiga 3,1 protsenti, teatas statistikaamet reedel.

“Nii kaubad kui ka teenused kallinesid Eestis kiiremini kui euroalal,” märkis Pert ja lisas, et euroala aastane inflatsioon oli vaid 1,2 protsenti.

Tarbijate toidukorvi kallinemine on tema sõnul tänavu olnud vaoshoitud. Toiduhinnad, sealhulgas alkohol, kallinesid mais aastaga 3 protsenti. Hinnatõusust 2,2 protsendipunkti põhjustas ökonomisti sõnul see, et köögiviljad kallinesid ebasoodsa ilma tõttu 32 protsenti.

“Viimastel kuudel on maailmaturul tõusnud nii piima kui ka sealiha hind, ent seni pole see Euroopa siseturule veel tugevalt üle kandunud. Toidutoormete kallinemine võib tarbijahindadesse jõuda aasta lõpuks,” kommenteeris Pert.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.