Uudis

Eesti Pank: Hindu on hakanud kergitama teenuste kallinemine

Nafta hinnatõus eurodes kergitas lisaks mootorikütustele ka teiste energialiikide hindu. Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Panga ökonomisti Sulev Perti sõnul kergitab hindu teenuste kallinemine, keskpank prognoosib käesoleva aasta keskmiseks hinnatõusuks üle 3 protsendi.

“Oktoobris toetas kiiret hinnakasvu kütuste kallinemine, mille mõju on kestnud juba rohkem kui aasta. Viimastel kuudel on energia kallinemine muutunud laiapõhjaliseks; selle taga on peamiselt nafta varasema hinnatõusu järelmõjud. Peale kütuste on kallinenud ka elekter ja eluasemete küttekulud tõusid oktoobris kuuga 3 protsendi võrra,” märgib Pert pressiteate vahendusel.

Perti sõnul vähendab edasist inflatsioonisurvet see, et nafta hind maailmaturul on pööranud langusse.

“Samal ajal on jõulisemalt hakanud hindu kergitama teenuste kallinemine, mis ulatus oktoobris ligi 5 protsendini. Osa teenuste kallinemisest tuleneb transpordi, eelkõige lennupiletite suurest hinnakõikumisest.”

“Kiire palgakasv on mõjutanud ka teenuste hindu. Tööjõupuudus teenuste sektoris on ettevõtete hinnangul praegu sama suur kui kümne aasta taguse majandusbuumi ajal ja on muutunud palgasurvete allikaks. 2018. aasta keskmine tarbijahindade kasv kujuneb kiireks ja ületab 3 protsenti,” lisas Pert.

Oktoobris kerkis tarbijahinnaindeks septembriga võrreldes 0,5 protsenti ja eelmise aasta oktoobriga võrreldes 4,4 protsenti; viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga 4,4 protsenti või enam 2012. aasta märtsis, mil muutus oli samuti 4,4 protsenti.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.