Eesti Pank: kuus vastust Sulle, Swedbanki klient

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Swedbanki kontor Riias.Foto: Scanpix

Palusime Eesti Pangal vastata mõnele küsimusele, mis Swedbanki kliendil võivad seoses kolmapäeva hommikul teatavaks saanud rahapesu kahtlusega tekkida.

Kui Swedbank peaks sattuma ametliku uurimise alla kas Eestis või Rootsis, siis kuidas see kliente mõjutab?

Hetkel võime Swedbanki rahapesuskandaali valguses rääkida vaid Rootsi meediaväljaande SVT hinnangutest [Neljapäeva pärastlõunal leppisid Eesti finantsinspektsioon (FI) ja Rootsi Finantsinspektionen kokku ühisuurimise alustamises, toim.].

Kuid isegi siis, kui Swedbanki rahapesuskandaali otsustatakse hakata ametlikult uurima, ei mõjuta see panga kliente, kuna neile pakutaks kõiki tavapäraseid teenuseid ikka edasi.

Panga maine on kannatada saanud, aga selle mõju on tuntav pangale endale ja selle omanikele, kuna aktsiahind on seetõttu järsult langenud, nii et panga omanikud ehk investorid on raha kaotanud.

Swedbank on sattunud samasuguse rahapesu-süüdistuse alla nagu Danske Bank. Kas ka Swedbankilt võetakse õigus Eestis tegutseda?

Panga sulgemine on äärmiselt ekstreemne meede, mis eeldab väga laiaulatuslikke ja pikaajalisi rikkumisi, riigiasutuste teadlikku eksitamist ja seaduste eiramist.

Praeguseks ajakirjanduses avaldatud info põhjal ei saa öelda, et kahtlustusted Swedbankis toimunu kohta viitaksid sama süsteemsele ja samas mahus toimunud rikkumistele nagu Danske Bankis.

Danske Banki rikkumised on leidnud tõestust, kuid Swedbanki kohta on seni avaldatud kahtlusi ning lõpliku hinnangu andmiseks vajab see juhtum läbitöötamist uurimisasutuste ja finantsinspektsiooni poolt.

Kas peaksin igaks juhuks oma raha Swedbankist välja võtma? Kas toimuv võib mõjutada minu Swedbankis olevat pensionisammast?

Ei ole mingit põhjust võtta Swedbankist raha välja ega tunda muret oma pensioniks kogutud raha pärast, kuna pank pakub skandaalist hoolimata oma klientidele teenuseid edasi.

Kas Swedbanki klientide igapäevaseid tehinguid hakatakse nüüd rohkem jälgima ja rahapesus kahtlustama?

Pankadelt nõutakse rahapesujuhtumite välistamiseks tänapäeval palju rohkem kui kümmekond aastat tagasi ja seega on pangad muutunud oma klientide valimisel ja teenindamisel hulga nõudlikumaks kui seda tehti ajal, mil meedia poolt väidetud rahapesujuhtumid aset leidsid.

Nõudmised Swedbankile rahapesu tõkestamisel on seega praegu samad, mis enne skandaali puhkemist sel nädalal.

Kes vastutab Eestis selle eest, et Swedbanki klientideni jõuaks kindlus, et pangas olid, või vähemalt nüüd on, asjad korras?

Swedbanki maine parandamise ja klientide silmis usalduse taastamise nimel peab pank ise pingutama.

Mis puudutab rahapesu tõkestamist, siis sellega tegelevad Eestis  tõkestamisega mitmed asutused.

Esmatasandi järelevalvet teeb rahapesu andmebüroo, kes muu hulgas jälitab kriminaaltulu, kogub materjali kahtlaste tehingute kohta ning kuriteo tunnuste ilmnemisel teavitab uurimisasutust.

Rahapesuga seotud kuriteojuhtumeid uurivad politsei ja prokuratuur, kes saadavad kriminaalasjad otsustamiseks kohtusse.

Finantsinspektsioon aitab rahapesu tõkestada eelkõige oma järelevalve alla kuuluvate finantsvahendajate kontrollimisega.

Eesti Pank ei puutu rahapesu valdkonnaga otseselt kokku, küll aga näeme lähedalt finantsinspektsiooni tööd ning lisaks hindame erinevate sündmuste mõju kogu finantssüsteemile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.