Uudis

Eesti Pank: palk kasvab avalikus sektoris kiiremini, erasektori töötajate palgakasvu ootused tõusevad

Olukord tööturul töötaja vaatevinklist siiski väga hea.Foto: Pixabay

Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaare sõnul peegeldab kiire palgakasv endiselt suurt nõudlust tööjõu järele.

“Alates 2017. aastast on keskmine palk kasvanud avalikus sektoris kiiremini kui erasektoris ja see suurendab ka erasektori töötajate palgakasvu ootusi. Selleks, et ettevõtted saaksid kehvema nõudlusega kohaneda ega peaks töötajate arvu vähendama, peaks palgakasv edaspidi tõenäoliselt hoopis aeglustuma,” ütles Soosaar pressiteate vahendusel.

Soosaare sõnul hoogustab tänavu palgakasvu peale avaliku sektori kiire palgakasvu mitu tegurit, nagu miinimumpalga tõusu kiirenemine.

“Järjest rohkemate töötajate palgad jäävad vahemikku, kus palgatõusu korral maksuvaba miinimum väheneb. Enamike väljastpoolt Euroopa Liitu pärit töötajate palk on seotud Eesti keskmise palgaga eelneval aastal ja seegi tõstab keskmist brutopalka,” ütles ta.

Ehkki ettevõtete tulevikuootused on pessimistlikumad kui enne, on olukord tööturul töötaja vaatevinklist siiski väga hea. Neljanda kvartaliga võrreldes palgakasv esimeses kvartalis küll aeglustus veidi, aga oli ikka veel hoogne.

Kiire palgakasv peegeldab ökonomisti sõnul endiselt suurt nõudlust tööjõu järele ja osutab tööjõupuudusele. Hiljuti avaldatud andmete järgi kiirenes aasta alguses ka hõive kasv ning tööpuuduse määr oli 4,7 protsendi juures erakordselt madal.

Statistikaameti andmetel tõusis keskmine brutokuupalk eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes 7,9 protsenti 1341 euroni.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.