Eesti Panga teatel hoidis üldist hinnakasvu augustis tagasi energia, mis odavnes aastaga 2,9 protsenti. Kui üldine hinnakasv oli augustis aastatagusega võrreldes 3,2 protsenti, siis heitlike energiahindu mitte arvestades oli tarbijate ostukorv tegelikult 4,4 protsenti kallim kui aasta tagasi.
“Energia odavnemine on üldist hinnakasvu tagasi hoidnud. Nafta hind langes augustis alla 80 dollari barreli eest ning mootorikütuse odavnemist soodustas naftatöötlejate marginaali vähenemine ja euro kursi tugevnemine. Septembri alguses on nafta hind maailmaturul olnud mitme aasta odavaim ja seetõttu võib oodata, et energia hoiab üldist hinnakasvu tagasi lähiajalgi,” selgitas Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.
Pert tõi välja, et elektri hind oli Eestis augustis veel märksa kallim kui Põhjamaades, ulatudes 100 euro lähedusse megavatt-tunni eest. “Estlink 2 elektrikaabli osaline tööle rakendumine on viimastel päevadel elektri hinda alandanud. Talve poole võib elekter siiski uuesti kallineda, sest siis on tarbimine suurem,” märkis ta.
Teenuste hinnakasv ulatus augustis aasta arvestuses 7,5 protsendini. Teisel poolaastal on ökonomisti sõnul teenuste hinnakasv tavaliselt aeglasem hooajalistel põhjustel – turismisektori hinnad langevad. “Kaubad kallinesid aastaga 2 protsenti ehk käibemaksutõusu jagu. Seejuures olid tööstuskaupadest riiete ja jalatsite hinnad augustis 4 protsenti odavamad kui aasta tagasi. Need hinnad on langenud esimest korda alates 2021. aastast,” sõnas Pert.
Samuti tõi ökonomist välja, et tootmissisendite hinnad on hakanud kasvama ja tööstuskaupade hinnatõususurve suureneb.
“Impordihinnad pöördusid aasta arvestuses tõusule juba mais ning tootjahinnad juulis. Impordihindade hulgas on kiire hinnakasvuga olnud põllumajandustoormete ja toiduainete hinnad. Näiteks või hind on Euroopa Liidu turul tõusnud tagasi rekordiliste tasemete lähedusse. Töötleva tööstuse toodangu hinnakasvu taga on puidusektori, masinate ja elektroonika hinnatõus, kuid ehitussektoris on hinnad veel veidi madalamad kui mullu,” selgitas ta.
Keskpank prognoosib, et sel aastal on hinnakasv 3,8 protsenti. Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi hinnakasvu väljavaatega 24. septembril.