Uudis

Eesti Pank: Välistöölised vähendavad Eestis survet palkade tõusuks

Võõrtööjõud on aidanud leevendada tööjõupuudust eelkõige ehitusessektoris.Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Panga ökonomisti Orsolya Soosaare sõnul leevendavad Eesti tööjõupuudust välismaalt värvatud töötajad, mistõttu väheneb surve palkade tõusuks.

Statistikaameti andmetel oli keskmine brutokuupalk oli 2018. aasta kolmandas kvartalis 1291 eurot, tõustes eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 7,5 protsenti, keskmise brutokuupalga aastakasv oli 1,1 protsendipunkti kiirem kui eelmises kvartalis.

Soosaare sõnul viitavad palgakasv ja kolmapäeval avaldatud andmed ettevõtete majandustulemuste kohta kolmanda kvartali heale majandusseisule.

“Palgauuringu järgi kasvas lisaks keskmisele palgale kolmandas kvartalis ka töötajate arv. Sama trendi näitavad ka maksu- ja tolliameti andmed ning ettevõtlusstatistika,” rääkis ta.

Viimase kahe kvartali palgakasvu tempot on ökonomisti sõnul mõjutanud tulumaksureform.

“Palgakasvu aeglustumist teises ja seejärel kiirenemist kolmandas kvartalis selgitab osaliselt eelmise aastaga võrreldes ühtlasem puhkusetasude võtmine suvekuudel. Sellega püüti vältida maksuvaba tulu kõikumist ja suuremat maksukohustust,” märkis ta.

Kahe kvartali keskmisena suurenes keskmine palk 7 protsenti ehk kasv oli veidi aeglasem kui eelmise aasta teises pooles ja selle aasta alguses.

Soosaare hinnangul kasvaksid palgad ilmselt veelgi kiiremini, kui välismaise tööjõu värbamise reegleid poleks viimastel aastatel lõdvendatud.

“Viimase aastaga on kasvanud välismaalaste ajutise töötamise registreerimine. See on aidanud leevendada tööjõupuudust eelkõige ehituses ja tööstussektoris. Töötajate juurde värbamine välismaalt aitab kiire majanduskasvu ajal vähendada tööjõu kulu kasvu ja seeläbi ka hinnatõusu. Väheneb ka tööpuuduse kõikumine, sest välismaalt värvatud töötajatest suur osa saab töötada Eestis ajutiselt, ” ütles Eesti Panga ökonomist.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.