Eesti Pank võib saada homme uue presidendi, aga millega see asutus üldse tegeleb?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pikaajalise Maailmapanga kogemusega Ardo Hansson sai Eesti Panga presidendiks 2012. aastalFoto: Tairo Lutter/ Scanpix

Kui 1992. aastal sai Eesti vabaks vene rublast ja inimesed taskusse meie oma krooni, siis ei tekkinud kellelgi küsimust, miks Eesti Panka vaja on. Toona juhtis seda asutust Siim Kallas.

Nüüd on lõppemas Ardo Hanssoni ametiaeg ja teisipäeval asub Eesti Panga nõukogu vaagima, kas tema asemele võiks sobida Swedbanki juht Robert Kitt, keskpanga asepresident Madis Müller või rahandusministeeriumi asekantsler Märten Ross.

Millised on aga Eesti Panga ülesanded praegu, kui meil on käibel ühisraha euro?

1. Euroala rahapoliitika kujundamine

Eesti Panga president on ühtlasi Euroopa Keskpanga nõukogu liige. Euroopa Keskpanga nõukogus on 19 euroala riigi keskpanga juhid ja lisaks 6 Euroopa Keskpanga juhatuse liiget.

  • Hinnatõus Euroopa Keskpanga nõukogus otsustatakse, kui kiire on euroalal keskmisena hinnatõus. Eesmärgiks on seatud veidi alla 2% aastas keskmisena euroalal.
    Kui hinnatõus on eesmärgist madalam, siis muudab keskpank laenuraha hinna odavamaks (annab pankadele kergemini ja rohkem laenu ning laenuintress on madalam). Kui hinnatõus on liiga kiire, siis muudab keskpank laenuraha pankade jaoks kallimaks.
    Odavam laenuraha tähendab, et kommertspanga jaoks on rohkem neid äriprojekte, mis on kasumlikud ja mida pank julgeb rahastada. See omakorda mõjutab otseselt töökohtade loomist majanduses.
  • Eluasemelaenud Veelgi lähemalt puudutavad keskpanga otsused inimesi eluasemelaenude kaudu. Keskpanga intress mõjutab otseselt Euribori, millega on seotud suur enamus Eesti kodulaenudest.
    Kui keskpank muudab pankadele antava laenuraha intressi, siis umbes samamoodi liigub sellepeale ka Euribor. Keskmine eluaseme laenujääk on Eestis umbes 100 000 eurot. Kui Euribor peaks tõusma ühe protsendipunkti võrra, siis tõuseb majapidamise laenumakse umbes 1000 eurot aastas suuremaks.

Teisiti võib öelda, et kui Euroopa Keskpank tõstab intressi, siis ta summutab majandusaktiivsust ja kui langetab intressi, siis stimuleerib majandust.

2. Raharingluse korraldamine

Esiteks on Eesti Panga ülesanne jälgida, et riigis paberraha korralikult ringleks. Lisaks aga haldab keskpank elektroonilist arveldussüsteemi, mille kaudu liiguvad pankadevahelised rahaülekanded.

3. Finantsstabiilsuse tagamine

Eesti Pank on üks kolmest riigiasutusest, mis tegelevad finantsilise stabiilsuse järelvalvega (lisaks rahandusministeeriumile ja Finantsinspektsioonile). Finantsstabiilsus tähendab, et riigi rahandussüsteem on tugev ja võimeline vajadusel toime tulema ka šokkidega. Suur tähtsus siinkohal on pankade usaldusväärsuse ja tõhususe tagamisel.

4. Valitsuse nõustamine majanduspoliitilistes küsimustes

Eesti Pank on sõltumatu organisatsioon peamise ülesandega valvata majandust. Nad analüüsivad kõike, mis toimub Eesti majanduses ja seega on neil sisuliselt kogu Eestis kõige parem ning kõige terviklikum ülevaade meie majanduse seisust.

5. Statistika korraldamine Eesti finants- ja välissektori kohta

Andmeid kogutakse finantssektori ja finantskontode kohta ning seda kasutakse seejärel erinevate analüüside ja prognooside tegemiseks.

6. Finantsvara investeerimine

Üks keskpanga tähtsaid ülesandeid on hoida riigi välisvaluutareserve, kuid samuti hallatakse Tagatisfondi ja tehakse muid finantsvara investeerimisega seotud toiminguid. Kuni veerand teenitud aastakasumist läheb seejärel riigieelarvesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.