Uudis

Eesti poeketid: eestimaise toidu käibemaksu võiks langetada

Eestimaise toidu käibemaks peaks olema madalam, leiavad jaeketid.Foto: Scanpix

Suurte poekettide hinnangul võiks Eestis kaaluda käibemaksumäära vähendamist kohalikele toidukaupadele.

Rimi Eesti juhi Vaido Padumäe sõnul ostavad eestlased üha enam küll kodumaist toidukraami, kuid seejuures on eestlane endiselt üsna hinnatundlik.

Padumäe peab seejuures üheks lahenduseks käibemaksumäära vähendamist kohalikule toidule. “Eestis on toidukaupade käibemaks üks kõrgemaid võrreldes muu Euroopaga. Eestist veel kõrgem toidu käibemaksumäär on ainult Leedus ja Taanis,” märkis ta. “Mõnes riigis aga puudub enamikul toidukaubal käibemaks üldse – näiteks Suurbritannias,” tõi Rimi juht esile.

Aitaks toime tulla ja toitumisharjumusi parandada

Ka Coop Eesti leiab, et toidukaupade käibemaksu alandamine on üks kiiremaid ja efektiivsemaid viise inimeste toimetuleku parandamiseks ning samuti riigi võimalus suunata inimeste toitumisharjumusi.

Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido ütles BNS-ile, et soodsam või üldse nullprotsendise määraga käibemaks värskele puu- ja juurviljale motiveeriks Eesti inimesi neid rohkem ostma.

“Arvestades seda, et täna moodustab käibemaks viiendiku Eesti inimeste toidukorvi hinnast, siis loomulikult toetame käibemaksu vähendamist toidukaupadele, seda eelkõige puu- ja juurviljadele, et soodustada inimeste tervislikku toitumist ning vähendada kokkuvõttes toidukauba hinda,” rääkis ta.

Lahendus peab olema lihtne

Selveri juhatuse liikme Kristi Lombi hinnangul on mõttel kindlasti kandepinda, eriti arvestades asjaolu, et Eesti on Euroopa Liidus üks kõrgeima palgavaesusega riike ning statistika järgi elab iga viies elanik suhtelises vaesuses.

Samas märkis ta, et lahendus peaks olema üheselt arusaadav ja kergesti rakendatav. “Maksueelise andmine kohalikele kaupadele ergutaks kindlasti kohalikku tootmist, kuid teeb selle rakendamise keerulisemaks ning võib minna ka vastuollu ühisturu reeglitega,” tõdes Lomp.

Selveri juhatuse liige rõhutas, et oluline on ka sellise muudatuse mõju riigieelarvele, mis tähendaks, et riik peaks puudu jääva raha omakorda mujalt leidma või kulutusi piirama.

Maxima Eesti tegevjuht Edvinas Volkas lisas, et jaekett tervitab kõiki ettevõetavaid samme, mis lõppkokkuvõttes võiksid langetada toiduainete ja esmatarbekaupade hindu ning võimaldavad nii peredel oma igapäevaste kulutustega paremini toime tulla.

Eestis kehtib praegu toidukaupadele käibemaksu üldine 20-protsendiline määr.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.