Eesti rahvas rabab liisinguga autosid ja lõbusõidupaate

Laenuraha eest lähevad hoogsalt kaubaks nii kasutatud kui ka uued autod.Foto: Shutterstock

Liisinguturg on kriisist taastunud ja autoliising lööb rekordeid, kusjuures koroonakriisi algusest praeguseni on pea mitmekordistunud uute lõbusõidulaevade liisingumaht, kirjutab Postimees. 

LHV liisingu juhi Erki Linki sõnul on näha, et liisinguklientide hirm tuleviku ees on kadunud. «Sellel kevadel ehk märtsis ja aprillis on märgata, et suurema osa klientide jaoks jäi kriis eelmise aastaga selja taha ja enamikul jäid kardetud raskused tulemata,“ ütles Link. 

„Vaadates praegust taotluste hulka, eriti kasutatud sõidukite hankimiseks, võib märgata kodulaenudega sarnast suurt aktiivsust. Liisingutaotlusi oli märtsis ja aprillis poole rohkem kui eelmisel aastal,“ rääkis Link. „Liisinguturul tervikuna kasvas esimese kvartali andmetel sõidukite finantseerimine aastatagusega võrreldes 13 protsenti, masinate ja seadmete ostmise rahastamine 19 protsenti.“

Luminor on samuti täheldanud taotluste hulga suurenemist. «Uute autode puhul on taotlusi 65 protsenti ning kasutatud autode puhul 33 protsenti rohkem kui mullu,» ütles Luminori liisingu juht Andrus Soodla. «Tööstusseadmete liisingutaotluste arv on tõusnud võrreldes eelmise aastaga 16 protsenti.»

SEB Liisingu jaoks on aasta algus olnud võrreldav kriisieelsete 2018. ja 2019. aasta kevadega. «Uue auto ostmisel peab arvestama pikema tarneajaga ning kasutatud autode turul on valik väiksem,» ütles SEB Liisingu juht Rein Karofeldt.

Ka Swedbanki erakliendid liisivad viimastel kuudel aina rohkem ja kallimaid asju. «Võrreldes eelmise aasta nelja esimese kuuga on mahud kasvanud umbes veerandi võrra. Autoliisingus on teinud suurema kasvu samuti kasutatud autod,» ütles Swedbanki erakliendi väikefinantseerimise ja liisingu osakonna valdkonnajuht Karin Saar.

LHV liisingu juhi Erki Linki sõnul on oodata, et elavus liisinguturul püsib. «Tarbijate kindlustunde kasv väljendub eelkõige kasutatud sõidukite soetamise hoogustumises. Suve eel vaadatakse enam ka veesõidukite soetamise poole, suurt kasvu ootame ka elektriautode liisimises. Oodata on ka ettevõtete investeerimisaktiivsuse suurenemist,» lisas Link.

Mullu maist tänavu aprilli lõpuni finantseeris LHV liising 2,7 miljoni ulatuses veesõidukite soetamist. Tegemist on valdavalt uute lõbusõidualustega, mille hinnad jäävad vahemikku 100 000–300 000 eurot. Valdavalt ostetakse kaatreid ja mootorpaate, vähem purjejahte. «Veesõidukite ostmine hoogustus möödunud kevadel ja suvel, kriis ennast seal tunda ei andnud,» selgitas Link.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.