Eesti riigil valmib peagi palgarakendus, mis näitab, kui palju sa teistega võrreldes teenid

Rakendus peaks tooma Eesti tööturule ja läbipaistvust ning aidata ka naistel kui seni sama tööd tehes vähem teeninutel olla läbirääkimistel edukamad.Foto: Shutterstock

Võrdõigusvoliniku kantselei juhtimisel on juba sel aastal valmimas veebirakendus, mis võimaldab kõigil Eesti inimestel tasuta võrrelda oma palka ametikaaslastega. Kättesaadavaks saavad andmed, millele avalikkusel varem ligipääsu pole olnud.

“Rakendust saavad kasutada kõik Eesti inimesed, kes soovivad võrrelda oma ameti palka vastava piirkonna, valdkonna ja soo keskmisega,” rääkis võrdõigusvolinik Liisa Pakosta Geeniusele.

Lisaks on see kasulik ka näiteks karjääripöörde planeerimisel või laiemalt erialavalikul. Pakusta nentis, et mõistagi tuleb ametit ja eriala valida ikka südame järgi, aga rakendusest saab võrrelda, mis oleks tõenäoline ees ootav palgavahemik.

Volinik loodab, et rakendus annab Eesti tööturule avatust ja läbipaistvust juurde ning aitab ka naistel kui seni läbivalt ka sama tööd tehes väiksemat palka saanutel olla edukam läbirääkimistel.

Asi ei piirdu aga ainult palgaga, vaid aitab teha paremini informeeritud otsuseid pensioni kogumisel. “Näiteks kui ikka lapsega pikalt kodus olla, siis ongi pension väiksem. See aitab naistel ja poliitikakujundajatel mõista paljude otsuste mõju tuleviku pensionile,” rääkis Pakosta.

Näeb seni varjus olnud andmeid

Kuidas aga rakendus toimima hakkab ning mis andmetele see tugineb? Tartu Ülikooli majandusteaduskonna vanemteadur Jaan Masso ütles Geeniusele, et aluseks võetakse riikliku töötamise registri andmed.

“Sellisel kujul ei ole neid meie teada veel kasutajatele avalikuks tehtud, samuti pole neid meie teada varem teadustööks kasutatud,” ütles Masso.

Rakendus hakkab andma infot keskmiste palkade kohta, aga ka sissetulekuvahemike lõikes ehk infot on plaanis vähemalt graafilisel kujul näidata kogu palgajaotuse kohta.

Andmeid näidatakse ametikoha järgi ning ka maakonna põhjal – et kasutaja saaks parima pildi just sellest, kuidas on lood just tema elukohas.

Masso nentis, et palgainfo detailsus sõltub suuresti sellest, kui palju vastaval ametialal inimesi vastavas maakonnas töötab. Näiteks Tallinnas ja Tartus võib palgainfo olemas olla väga detailselt ametialade kaupa, Hiiumaal aga veidi üldisemalt, sest paljudel detailsemalt defineeritud ametikohtadel töötavaid inimesi ei pruugi Hiiumaal olla lihtsalt piisavalt palju, et konfidentsiaalsusnõuetega vastuollu minemata palgainfot oleks võimalik avalikustada.

Aluseks võetakse ametialade klassifikaatori süsteem – mida pikem kood on, seda detailsemalt kirjeldab see ametikohta. Näiteks Tallinnas võib olla info olemas koguni neljakohaliselt – näiteks kood 1111 tähistab “seadusandjaid” — Hiiumaal aga ühe- või kahekohaliselt, näiteks 1 tähendab “juhte”, selgitas Tartu ülikooli vanemteadur.

Aitab teha tarku otsuseid

Miks aga rakendust vaja on? Võrdõigusvoinik tõdes, et palgalõhe ja kasvama hakkav pensionilõhe meeste ja naiste vahel on kahtlemata suureks murekohaks. “Selle praktilise lahendusega saame mõjutada inimeste endi otsuseid, kuidas oma elu planeerida. Teaduspõhine lähenemine tuleb siinkohal appi arguste otsuste tegemisele,” rääkis Pakosta.

Rakenduse tegemine on osa võrdõigusvoliniku kantselei teadusprojektist koos Tartu ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli majandusteadlastega, mis analüüsib soolist lõhet finants- ja pensionivarades Eesti andmete põhjal, kuid võrdluseks kasutatakse ka teiste Euroopa riikide andmeid.

“Teiseks analüüsime seni käsitlemata faktorite mõju palgalõhele Eestis, nendeks on näiteks ettevõtete innovaatiline tegevus ja üleminekuriigi taust,” rääkis Pakosta.

Viimane samm ongi praktiline veebirakendus, mis tugineb olemasolevale andmestikule, võimaldab palgapoliitikat turul igaühel ise vaadata ja oma järeldused teha ning näitab tänaste otsuste mõju tuleviku pensionitele nii meestele kui naistele.

Praegusel ajal muutuvad tööturul palgad mõistagi väga kiiresti – kas uus rakendus saab olema vaid hetkeline sissevaade olukorda või pidevalt uuenema? Pakosta ütles, et uuringuid ja äppi rahastab Euroopa Komisjon ja meie eesmärgiks on hoida rakendust töös vähemalt kolm aastat.

“Me koos ülikoolidega anname endast parima, et rakenduse aluseks olevad andmed uueneks regulaarse sagedusega,” lubas volinik.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.