Uudis

Eesti üks suurimaid käsitööõlle pruulikodasid vahetas omanikku

Lehe pruulikoja käsitööõlled.Fotod: Lehe pruulikoda

Kalamaja serval tegutseva kohvi- ja õllepoe “Uba ja humal” looja Tanel Nurmeots ostis ära Lehe Pruulikoja, mis oma enam kui 130 000 liitrise aastase tootmismahuga kuulub Eesti suurimate hulka. Tehingu hinda osapooled ei avalda.

Nurmeotsa kinnitusel jätkab pruulikoda Lehe õllede tootmist, kuid kindlasti lisandub sortimenti ka tema enda looming, mida ta ilma oma pruulikojata ehk nn mustlaspruulijana on seni käinud teiste tootjate pruulikodades pruulimas.

“Kui sa juba kord pruulima oled hakanud, siis varem või hiljem tahad sa seda teha oma õllekojas. See on iga vähegi tõsisema pruulmeistri unistus,” selgitas Nurmeots, kes tootis UJH-nimelisi õllesid möödunud aastal umbes 20 000 liitrit.

Lehe pruulikoja sisseseade tootmisvõimekus on 300 000 liitrit, mis tähendab Nurmeotsale potentsiaali tõsta senine tootmismaht 15-kordseks. “Mustlaspruulijana ei olnud mul enam võimalik toota nii palju kui vaja ning teisalt polnud võimalik ka enam mõistliku hinnaga toota, nii et oleks püsinud konkurentsis,” lisas ta.

Maailma suurim õlleentusiastide keskkond RateBeer on tunnustanud 2017. aastal alustanud UJH õllede tootja Eesti parimaks uueks pruulikojaks, kuigi oma pruulikoda sel seni veel polnudki. Nurmeots alustas alkoholiäris tegutsmist ligi kakskümmend aastat tagasi, algul hulgimüügi valdkonnas ning viimastel aastatel õllepoodi pidades. Ta on ka diplomeeritud veinisommeljee.

Lehe Pruulikoja pereettevõttena asutanud Gristel Tali sõnul on müügi põhjused isiklikud. “Me oleme mõlemad mehega IT-sektorist ja hästi lühidalt öeldes kasvas hobi liiga suureks. See ei ole saladus, et juba mitu aastat tegeleb meie peapruulmeister pruulikoja kõrvalt taas IT-projektidega ning pruulikoja juhtimine on lapsepuhkuse asemel mind ennast kogu aeg rakkes hoidnud,” selgitas Tali, kelle sõnul oli neil valida, kas teha ettevõte jõuga väiksemaks või lubada kasvada edasi kellegi teise omanduses.

“Lehe Pruulikoda on kuue tegutsemisaasta jooksul jõudnud kõikidesse Eesti jaekettidesse, mis üldse käsitööõllesid müüvad. Me oleme püsivalt Soome, Saksa ja Hollandi turul. Ja me oleme algusest peale Taneliga koostööd teinud, kes oma õllepoes Lehe õllesid müüb. Tõttöelda käis ta esimesel aastal meil isegi pruulikojas sulaseks,” meenutas Tali.

Eesti kõige suurem käsitööõllede tootja on teadaolevalt Põhjala. Põhjala järel on sarnases mahus tootnud Tanker, Sori Brewing, Pühaste Brewery ja Lehe Pruulikoda. Käsitööõlle tootjate tootmismahtude järjekord saab selgeks suve keskel, kui on avaldatakse uued majandusaasta aruanded.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.