Uudis

Eesti väikeettevõtja lugu: kuidas kriis petturite küüsi viis ning tuhandeid eurosid maksma läks

Kelmid tegustevad aktiivselt.Foto: Shutterstock

Petturid ei andesta ka kriisi ajal. Seda näitab suurepäraselt Lääne-Viru väikeettevõtja Kersti* lugu, kelle firma sattus koroona aegu raskustesse.

Firma päästmiseks investeerimisvõimaluste otsimine viis Kersti kelmide küüsi, kes lõid esmapilgul ettekujutuse, justkui oleks ta raha kiiresti võimsalt kasvama läinud. Tegelikkus oli aga teistsugune ning läks maksma tuhandeid eurosid.

“Kuna olen ettevõtja, siis viirusega sattus minu ettevõte raskustesse,” räägib Kersti. Ta peab Virumaal toitlustusäri. Meeletult kasumit see ei too, aga äri täitsa jookseb – palgal mõned töötajad, iga kvartal käivet paarikümne tuhande jagu.

Tänavu teises kvartalis, kui koroonakriis Eesti majandust räsis, kuivas äri aga järsult kokku – müük langes pea kolm korda, viie töötaja asemele jäi alles üks. Kersti tahtis oma ettevõtte raskustest välja tuua.

Kuna Facebookis levis igasugust reklaami, otsustas Kersti ükskord järgi vaadata ning avas saidi, mis reklaamis investeerimist börsil. “Ei läinud palju mööda, kui võeti minuga üehendust Messengeris ja hiljem telefonis,” räägib ta.

Toreda häälega vene keelt kõnelev neiu pakkuski raha teenimise võimalust. Algul Kersti kahtles, aga neiu helistas hiljem uuesti ja jätkas mesijutuga: saad proovida, kui ei meeldi, saad raha arvele tagasi. Lõpuks saadi väikettevõtja nõusse, kuna summa oli päris väike, 250 eurot.

Lõouks ütles neiu, kes nimetas end Sofia Malinovskajaks, et see on ikkagi liiga väike summa, panustada tuleks rohkem. Kui üle sai kantud 1500 eurot, ütles Sofia, et annab Kersti nüüd üle maaklerile nimega Seva.

Seva pani Kersti raha kogu mängu ja poole kuuga oli pilt rohkem kui vaimustav – arvele oli tekkinud justkui 13 000 eurot, veidi pealegi.

Kutsu sõpru ja maksa juurde!

Kui suured kasuminumbrid näidatud, tegi maakler talle ettepaneku, et ta kutsuks sõpru ka panema. “Siis pidin mina veel protsendi saama,” räägib Kersti.

Kedagi ta siiski ei kutsunud, vaid nõudis, et tahab näha raha oma arvel. Seva saatiski 50 eurot, et kõik oleks justnagu õige. Kahjuks aga tegelikkus nii roosiline polnud.

Edasi hakkas Seva küsima raha – 1500 eurot, mis olla justkui Kersti tulumaks. “Muidu seda summat ma ei näe ega ei saa oma raha tagas. Ta ütles, et minu arve on Luksemburgis, aga see on teine maa ja käsk on antud enne raha mitte maksta,” kirjeldab Kersti maakleri raha.

Rahad ei liikunud kumbagi pidi. Kersti on proovinud ühendust võtta nii meeldiva häälega Sofiaga kui maakleri Sevaga, ent kumbki neist ei vasta.

* nimi muudetud, täisnimi on toimetusele teada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.