Eesti väikefirma: meie nime all müüakse võltskaupa, mis on kehv imitatsioon

Eesti käsitööfirma on hädas loomevargustega.Foto: Meeri-Mall Aul

Eesti väikefirma Lillemantel, mis toodab käsitöömantleid, on hädas välismaiste veebipoodidega, mis müüvad nende tootefotosid kasutades võltskaupa. Kauplejatega suhtlemine aitanud ei ole.

“Välismaised veebipoed on asunud müüma tooteid, mille reklaamimiseks kasutatakse Lillemantli originaalfotosid ja müüakse võltskaupa nii öelda Lillemantlite pähe,” rääkis Lillemantli juhatuse liige Meeri-Mall Aul.

Tema hinnangul on tegemist firma intellektuaalse omandi vargusega ehk fotod on nende Facebooki lehelt ja kodulehelt varastatud ja nüüd teenitakse neid kasutades endale tulu.

“Meie loomulikult sellest mingit kasu ei saa ja nõusolekut selliseks tegevuseks pole andnud. Olukorrast saime teada, kuna meie väga toredad fännid andsid meile sellest massiliselt teada, kirjutades kirju ja saates tõestusmaterjale,” rääkis Aul.

Müüakse ebakvaliteetset võltskaupa

Lillemantel valmistab erinevaid käsitöötehnikaid ühendavaid mantleid, mis valmivad autoritööna. Interneti kaudu firma kaupa ei müü, sest autor – Auli ema Janika Saar tahab oma silmaga näha, kas mantel kliendile sobib.

“Kopeeritud tooted ei ole mitte ühestki aspektist Lillemantlitega võrreldavad. Võltstooted on enamasti polüesteri sarnasest materjalist prinditud odav koopia, mis kriitikat ega võrdlust ei kannata. Originaalteost meenutavad häguselt vaid ebaõnnestunult imiteeritud lillemustrid plagiaadil,” rääkis Aul.

Peamised kanalid võltstoodete müügiks on tema sõnul Facebook, Instagram ja ka Pinterest, kuhu tellitakse kõvasti reklaami ja tehakse Lillemantli fotodega erinevaid kampaaniaid. “Ilmselt ei ole meiegi jõudnud enamikuni kopeerijatest, vaid oleme kohtunud vaid jäämäe tipuga. Võib arvata, et selline võrgustik on palju laiem kui hetkel paistab,” lisas ta.

Politsei poole pöördunud ei ole

Ametivõimude poole ei ole Lillemantel siiski pöördunud – Auli sõnul seetõttu, et firma on väga pisike bränd ja sisuliselt olevat tegu tuuleveskitega võitlusega. “Lillemantleid kokku on maailmas alla 80 ning iga autoritöö eraldi kaitsmine juriidiliselt oleks väga kallis ning kasutegur sellest minimaalne,” rääkis firma juhatuse liige.

Küll aga on firma proovinud ühendust võtta kõikide nende võltstoodete turustajatega, ent seni tagasiside ja vastused meie ametlikele pöördumistele olnud täiesti tulutud. “Ühtegi vastust me saanud ei ole,” märkis Aul.

Tema sõnul saab firma omalt poolt teavitada kõikides kanalites vaid seda, et müüb siiski oma toodangut vaid Eestis ja otse käest kätte. See, et kaupa internetist osta ei saa, on tema arvates ilmselt ka ainus reaalne kaitse selleks, et välja töötatud tehnika kopeeritud ei saaks ning ka edaspidised koopiad jääksid nii-öelda odava printimise tasemele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.