Eestist Euroopasse helistamine läheb kolmapäevast odavamaks, aga kui palju?

Euroopa Komisjoni digivolinik Andrus Ansip tutvustab kolleegidele telefoni imelisi võimalusi. REUTERS/Francois Lenoir / Scanpix

Ülehomsest maksab kõne näiteks Itaaliasse, Lätti või Prantsusmaale kuni 19 senti minutis ja SMS kuni 6 senti. Nimelt kehtib kolmapäevast kogu Euroopa Liidus kõigile eraklientide rahvusvahelistele kõnedele ja tekstsõnumitele uus maksimumhind.

EL-i digitaalse ühtse turu eest vastutava Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi sõnul on liidusiseste kõnede maksimumhinnad konkreetne näide sellest, kuidas digitaalne ühtne turg muudab inimeste igapäevaelu.

Kui suure hinnalanguse see Eestis toob?

Selgub, et mitte tingimata väga suure, hästi palju sõltub paketist. Üldiselt on Euroopa Komisjoni tellitud uuringu järgi lauatelefonilt tehtavad kõned EL-i riikidesse viis korda kodumaistest kallimad. Kui aga kasutada vastavat paketti, on hinnavahe 20%.

Mobiililt on standardse hinnakirja järgi Eestisse ja mujale Euroopasse helistamise hinnavahe tervelt 14 korda. Kui aga oled valinud õige paketi, on vahe kodumaisega kahekordne. Nii on rahvusvahelise mobiilikõne keskmine paketihind praegu 8,6 senti – uus kord siin ilmselt muutusi ei too.

Raportis leitakse muuhulgas, et rahvusvaheliste kõnede suhteliselt kõrgema hinna põhjuseks on ühe operaatori (loe: Telia) dominantne positsioon – tervelt 73% turuosaga.

Laualt Euroopa Liitu helistamine Eestis viis korda kallim

Euroopa Komisjoni järgi maksis keskmine riigisisene kolmeminutiline kõne lauatelefonilt Eestis 2018. aastal 13 senti, rahvusvaheline aga 5 korda rohkem – 64 senti. Ühe minuti hinnaks teeb see vastavalt 4,3 ja 21 senti. Nagu näha, on vahed kodumaise ja rahvusvahelise kõne hinnas suured, aga uut maksimummäära summad väga palju ei ületa.

Kokkuvõttes: operaatorite hinnakirju vaadates on erinevused kodumaiste ja rahvusvaheliste kõnede vahel Eestis praegu päris suured. Samas võib arvata, et tihedamad kasutajad on ka valinud vastava paketi ja neile uuendused nii suuri muutusi ei too.

Riikide vahel suured erinevused

Rahvusvahelisi kõnesid käsitlevate uute normidega kõrvaldatakse liikmesriikidevahelised varasemad suured hinnaerinevused. Liidusisese püsivõrgu või mobiilikõne hind oli riigisisese kõne standardhinnast keskmiselt kolm korda kõrgem ja EL-i sisese tekstsõnumi standardhind oli kaks korda kallim riigisisese sõnumi hinnast.

Samas võivad mõnes riigis hinnaerinevused ulatuda kaheksa korrani. Suurte kääride poolest paistavad fikskõnedes silma näiteks Horvaatia, Bulgaaria, Portugal, Itaalia ja Iirimaa.

Mobiililt on kallimad Bulgaaria ja Belgia

Kõige kallimad rahvusvahelise mobiilikõne hinnad on Bulgaarias (1,04 eurot) ja Belgias (70 senti). Hinnavahed riikide vahel ulatuvad siin üle nelja korra: Iirimaal maksab tavaline mobiililt tehtav EL-i kõne 24 senti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.