Eestlased registreerivad sadu luksusmaastureid kaubikuteks, kas nad on lollid või loodavad nii maksudest pääseda?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Inglismaal on päriselt kaubikuks ehitatud Toyota Land Cruiserit võimalik osta, Eestist mitte.

Käesoleval aastal on kaubikuna arvele võetud rekordarv luksusmaastureid. Spetsialistid arvavad, et omanikud üritavad nii maksudest kõrvale hiilida. Tõde on see, et võimalik rahaline võit on olematu aga luksusmaastureid valesti arvele võttes kõnnivad omanikud õhukesel jääl, kust võib järsult jäisesse vette sadada.

Selle laadseid näiteid erimarkide puhul on sadu.

Näiteks on sel aastal võetud kaubikuna arvele kolm korda rohkem Toyota Land Cruisereid (sel aastal 137, eelmisel 44), ligi kolm korda rohkem Audi Q7-id (sel aastal 28, eelmisel 12). BMW X5 ja X6 sõidukeid on aga ligi 7 korda sagedamini registeeritud kaubikuks – sel aastal 48, eelmisel aastal 7.

Raamatupidajad ja autode edasimüüjad, kellega sel teemal rääkisime, on veendunud, et luksusmaasturite omanikud üritavad nii makse optimeerida. Ilmselt on värskete autode omanikud jätnud aga kahe silma vahele fakti, et tegemist on praegu kehtivate seaduste raames siiski puhtalt maksupettuse, mitte optimeerimisega.

Põhjus, miks luksusmaastureid sel aastal väga hoogsalt kaubikuna arvele on võetud, peitub käesoleval aastal kehtima hakanud uue firmaautode maksustamise korras. Kui autot kasutatakse ka erasõitudeks, siis maksustatakse seda võimsuse- ja vanusepõhiselt. Täpsem selgitus ja kalkulaator on SIIN.

Tõde on aga see, et maksu- ja tolliamet ei ole pettus-kaubikute vastu nii väga huvi tundnud ja ei kavatse seda ka lähiajal teha.

“Kontrolliobjektid valitakse riskianalüüsi tulemusel. Riskianalüüsil võtame arvesse kõiki riske, sh ka ettevõtte vara kasutusega seotud riske. Kuna aga ettevõttele kuuluva vara kasutust kontrollitakse maksumenetluse käigus, siis eraldi statistikat me konkreetselt sõidukite või sõiduautode kohta ei pea,” selgitab Rainer Laurits maksu- ja tolliametist.

Püüdsime ise aru saada ja väga lihtsalt lahti kirjutada, miks seda tehakse, kui suur on võimalik rahaline võit ning kuidas see toimib.

Kuidas sõidukit N1 kategooriasse ehk kaubiku kategooriasse saada?

Lihtsalt selgitades: 1) lähed Eestis autopoodi; 2) ütled, et tahad, et sinu luksusmaastur oleks N1 kategoorias ehk kaubikuna registeeritud; 3) autopood helistab tehasse ja esitab vastava palve; 4) tehas registreerib sinu jaoks spetsiaalselt selle Audi Q7 või BMW X5 N1 kategooriasse. 5) sinu spetsiaalne N1 kategooriasse registeeritud luksusmaastur jõuab Eestisse ja sa lähed sellele järele.

Kas tehasest N1 kategooria saamine on võimalik iga autoga?

Ei ole. See oleneb konkreetsest margist ja mudelist, samuti tehase poliitikast. Veel hiljuti sai näiteks ka Škoda erinevaid mudeleid tellida N1 sõidukina, kuid nüüd enam mitte.

BMW puhul sai seda teha tootmisest mahamineva eelmise põlvkonna X5 linnamaasturiga aga peagi saabuvat uut versiooni enam ei saa.

Samas X6 puhul on see võimalus jätkuvalt olemas. Samuti teatud 3. seeria universaalkerega mudelite puhul.

Kas tehasest N1 kategooria saamiseks tuleb eraldi maksta?

Eestis BMW sõidukeid müüv Inchcape Motors Estonia vastas, et vähemalt BMW puhul mingit lisatasu ei rakendu.

Kas tehasest tulev N1 sõiduk erineb tavalisest?

Luksusmaasturite ja -autode puhul BMW sõnul mingeid tehnilisi erinevusi pole.

Samuti pole tootja poolt mingeid piiranguid ega erinõudeid näiteks lisahoolduste näol neile sõidukitele.

Kas maanteeameti poolt on N1 sõidukile tavalisest erinevad nõuded?

N1 kategooria sõidukitega tuleb tehnilisel ülevaatusel käia iga aasta, hoolimata auto vanusest (peale esmast registreerimist on see kaks aastat).

Tavasõidukite puhul on näiteks kuni 10 aasta vanuste sõidukite ülevaatus iga kahe aasta tagant.

Kuidas mõjutab N1 kategooria maksustamist?

  1. Kui tavalist (M1) kategooria firma nimel olevat autot kasutatakse ka erasõitudeks, siis tasuda tuleb loo alguses mainitud kilovatipõhist erisoodustusmaksu ning käibemaksu saab tagasi taotleda vaid 10% ulatuses.
  2. Kui  tavalist firmaautot või N1 sõidukit kasutatakse ainult töösõitudeks, siis peab ettevõtja seda suutma tõendada, täitma peaks sõidupäevikut (ettevõtja enda kaitse vaidluse korral), tagasi saab 100% käibemaksu, erisoodustust tasuma ei pea.
  3. Kui N1 autoga erasõite aga sõidetakse, siis siin on maksukohustuse arvutamiseks võimalik valida, kas erasõitude erisoodustuse hind leitakse: a) rendile andmise turuhinna alusel, b) rendile andmise turuhinna ja soodushinna vahe alusel või c)  erisoodustuse arvestamise aluseks võetakse sõiduki mootori võimsus ning vanus ehk siis kilovatipõhine arvestus.

See kõik on väga keeruline, kas reaalselt on tuntav rahaline kokkuhoid võimalik?

Tõenäoliselt mitte. Firmale N1 kategooria sõidukina luksusmaasturi ostmise juures on väga palju miinuseid, aga võita on rahaliselt vähe. Kui erasõite ei tee, siis on M1 kategooria mõistlikum.

Mis on miinused?

Iga-aastane tehniline ülevaatus. Mitmetes Euroopa riikides on N1 sõidukitele kiiruspiirang kuni 90 km/h, seega näiteks palju õnne Saksa autobahn’il. Samuti on järelturul palju keerulisem sellisest autost lahti saada. Ja loomulikult maksuameti kõrgendatud tähelepanu.

Kuidas näeb maksuamet N1 luksussõidukite kasutamist?

Kui äriühing soovib sõiduauto soetuselt ning kasutusega seotud kuludelt maha arvata 100% sisendkäibemaksu ning mitte tasuda makse erisoodustuselt, peab ta ise olema taganud, et ettevõtlusega mitte seotud eesmärgil ei ole võimalik sõiduautot kasutada.

Seega ei pea maksuhaldur niivõrd tõestama, et erakasutus on toimunud, vaid ettevõtja, et erakasutust ei võimaldata.

Mis on vastus pealkirjas esitatud küsimusele?

Meie maksuametit, maanteeametit, raamatupidamist ning automüüjaid kaasanud uurimistöö ei andnud alust arvata, et mingit olulist raha säästmist valskuse läbi üldse oleks. Vähemalt mitte sellisel määral, et kõiki miinuseid ja riske see üles kaaluks. Nii et järelikult on need sajad juhid sel aastal käitunud lollilt. Kui sellele on vastuväiteid, siis õpetage meid ka elama ja andke meile teada, mis kasu sellest ümberregistreerimisest võiks olla.

Teooria on, et uue maksustamise korra välja kuulutamisel tekkis paanikamoment, arvutusi ei tehtud ning leiti, et küllap N1 kategooriaga saab sellest probleemist üle.

Ühe võimaliku vastusena pakuti ka lihtsalt homo sovieticus mentaliteedi jätkuvat elusolemist – kui on kasvõi teoreetiline võimalus riigilt midagi võtta või vähemalt andmata jätta, siis tuleb seda kasutada.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.