Eestlasel suur mure: AirBaltic keeras reisid tuksi ja nüüd hiilib hüvitise maksmisest kavalalt kõrvale

airBaltic arvestab ka tax-free kauba kaalu käsipagasi sisse.Reuters/Scanpix

Lennuhüvitiste maksmine on tänapäeval suur teema: olenemata Euroopa Liidu seatud regulatsioonidest ei ole lennufirmad hilinemiste ja tühistamiste korral neid kuigi varmad maksma. Tavaliselt peab siis hädas klient pöörduma mõne hüvitist sisse nõudva firma poole, kes siis vahendustasu eest enda juristide abiga lennufirmaga tegelema hakkab.

Hüvitise maksmisest hoidub ka Tallinna lennujaamas liidripositsiooni hoidev ja eestlaste seas aina eelistatum lennufirma AirBaltic (just täna teatas firma, et võrreldes eelmise aasta kaheksa kuuga on tänavu Tallinnast reisijate arv kasvanud 48%). Rahageeniuse toimetuseni jõudis Andrese lugu, kellel on kahe luhta läinud lennu eest siiani seadusega ette nähtud hüvitis saamata.

“Kohustus on justkui olemas, kuid pärast korduvaid meeldetuletusi ja tohutu hilinemisega saabuvad vastused, kus lihtsalt keelduvad hüvitise maksmisest,” rääkis Andres. “Edasi ühendust ettevõttega ei saa.”

Tühistatud ja edasi lükatud

Andrese kogemus puudutab kahte lendu. Esimene pidi toimuma mullu oktoobris, suunal Barcelona-Riia. Ent lennujaama jõudes teatati Andresele, et lend ei toimu ning midagi asemele ka ei pakutud.

“Organiseerisin ise endale hotelli ja helistades ning pommitades sain airBalticu kulul järgmiseks päevaks ka asenduslennu. Järgmine päev läks muidugi erakorraliselt nahka,” meenutas Andres.

Andrese sõnul saabus AirBalticu klienditoest vastust alles pärast pikka viivitust ning ka siis oldi nõus hüvitama ainult hotelli- ja väikesel määral ka toidukulud. Regulatsioonides ette nähtud kompensatsiooni maksmisest keelduti.

Siinkohal taustaks, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse 261/2004 järgi peaks lennufirma maksma lennu tühistamise eest 600 eurot hüvitist ning kinni maksma hotellikulud ning transpordikulud majutuse ja lennujaama vahel.

Teine lend pidi väljuma augusti alguses Riia lennujaamast ja saabuma Tallinnasse. Andres sai lennukile saabudes teada, et lend hilineb kolm ja pool tundi. Ainukese kompensatsioonina anti reisijatele toidutalonge viie euro väärtuses, kuid seegi info jõudis temani alles siis, kui need olid juba välja jagatud. Kompensatsioonist jällegi keelduti (määruse järgi peaks see üle kolmetunnise hilinemise puhul olema 400 eurot).

Pole erandjuhtum

Andres saatis toimetusele tõestusena kirjavahetuse AirBalticu klienditoega. Mõlemas vastuses selgitab klienditugi, et lennukitel avastati vahetult enne lendu tehniline probleem. “Seetõttu pole ka alust kompensatsiooni maksmiseks,” seisab vastuses Barcelona-Riia lennu kohta.

Mis puudutab Riia-Tallinn lendu, siis andis küll lennufirma omapoolsed selgitused lennu hilinemise kohta, kuid kompensatsioonist keeldumise põhjust välja ei toodudki.

Selgituseks: eespool välja toodud määruses seisab, et lennufirma ei pea hüvitist maksma, kui lend hilineb või jääb ära erakorraliste asjaolude tõttu. Näiteks lennuliikluse korraldamisega seotud otsused, poliitiline ebastabiilsus, halvad ilmastikuolud ja turvariskid. Samas on Euroopa Kohus leidnud, et tehnilised mured ei kuulu erakorraliste asjaolude hulka.

AirBaltic: maksame kompensatsiooni nagu määrus ette näeb

Andrese juhtum pole erand. Lennufirmadelt hüvitisi välja nõudvad firmad on AirBalticult saanud läbi kohtutee kätte tuhandeid eurosid, mida lennufirma juba algselt oleks pidanud maksma. Näiteks Skycop teatas juulis, et on edukalt jõudnud AirBalticuga läbi kohtu kokkuleppele, et firma peab maksma reisijatele kokku 120 000 eurot hüvitisi.

Ka Flagito on kohtuvaidluste läbi saanud AirBalticult kätte üle 20 000 euro. Kusjuures Flagito kodulehel seisab, et reisijatel on õigus saada oktoobris toimunud Barcelona-Riia-Tallinn lennu eest kompensatsiooni. Samal lennuga oli probleem ka Andresel.

Miks keeldub AirBaltic kompensatsiooni maksmisest, kuigi reisijal on selleks õigus? Esitasime selle küsimuse ka AirBalticu pressiteenistusele.

AirBalticu pressiesindaja vastas, et paljudel teistel lennufirmadel on hilinemiste ja tühistamistega rohkem muresid kui airBalticul. “Samas võib aga neid ka meil ette tulla, näiteks lennujaamade streikide või kehvade ilmastikuolude tõttu,” öeldi pressiteenistusest.

“AirBaltic maksab kompensatsioone täpselt nii nagu Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus ette näeb. Meie klienditugi analüüsib iga juhtumit eraldi ja põhjendab kompensatsiooni maksmise või mitte maksmise kliendile ära,” sõnas AirBalticu esindaja.

Hea lugeja! Anna meile teada, kuidas on sinul lennufirmalt hilinenud või tühistatud lennu eest hüvitise küsimisega läinud aadressil vihje@geenius.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.