Uudis

Eksperdid soovitavad: kuidas kodukontoris veebiväsimust ennetada ja ületada?

Paljudel inimestel aitab pinget vähendada see, kui veebikoosoleku ajaks kaamera välja lülitada.Foto: Pexels.

Paljud töötajad on juba kuid või suisa aasta aega töötanud kodukontoris, pidades päevas mitmeid veebikoosolekuid. Kuidas ennetada või leevendada veebiväsimust olukorras, kus kodukontori ajastule veel niipea lõppu ei näi tulevat?

Nõustamiskeskuse peaasi.ee tegevjuhi ja kliinilise psühholoogi Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on koroona-aasta kasvatanud hüppeliselt veebiväsimuse teket, kuna suur osa tööelust ja ka eraelust on kolinud veebi. 

„Päevad läbi veebikohtumistel olemine ning seejärel ka sõpradega vaid veebis suhtlemine tekitab inimestes veebiväsimust ning mõjub tuntavalt igaühe vaimsele tervisele,“ ütles Oidermaa. „Veebiväsimus ei ole pelgalt moodne termin, vaid tõeline murekoht, millele tuleb üha rohkem tähelepanu pöörata, kuna iseloomult on see sarnane läbipõlemise ja vaimse kurnatusega“.

Veebiväsimuse peamisteks tunnusteks on nii vaimne kui kehaline pingetunne, ärrituvus või ärevus, üldine väsimus, tülpimus, keskendumisraskused ja tunne, et teistega ei olda emotsionaalses kontaktis. 

Kas kõiki koosolekuid on ikka vaja?

„On juba päris palju uuritud, et videopõhine koosolekute pidamine on väsitavam kui reaalelus peetud kohtumised,“ ütles Oidermaa. „Seda tasub kindlasti arvestada koosolekute planeerimisel ning leida võimalusi, kuidas töötajate päevad vaid veebikohtumisi täis ei oleks.“ 

Näiteks võiks mõelda, kas osa töönõupidamistest võiks pidada e-kirjade või telefoni-chati vahendusel, kas koosolekuid saab teha lühemaid või väiksemaks koosseisus, et kõik saaksid sõna võtta või ehk kaaluda ka mõne veebikohtumise  ära jätmist.

Circle K Eesti personalijuht Piret Kask tunnistab, et tugevaid veebiväsimuse märke on Circle K kontoritöötajate seas märgata alates möödunud aasta novembrist. „Kuigi suve lõpus käisid mõned töötajad vahetustega ka aeg-ajalt  kontoris, siis sisuliselt on juba aasta möödunud aktiivses kodukontoris,“ ütles Kask. „Suures kontsernis töötades on aga väga palju nii Eesti üksuse siseseid kui ka rahvusvahelisi koosolekuid. Tihti on juba hommikul kella kümneks kolm veebinõupidamist peetud ning toss väljas.“ 

Kask nentis, et pidev veebis töötamine ning kolleegidega silmast silma suhtluse puudumine on suur murekoht, millega ettevõtte personalispetsialistid tegelevad, sest on tunda, et veebiväsimus mõjutab nii iga töötaja enda tervist kui ka töö efektiivsust. „Pakume töötajatele nii otseste juhtide kui ka personaliosakonna tuge, samuti võtsime kasutusele nõustamisteenuse Võõras Sõber, kus soovijad saavad anonüümselt vaimse tervise ekspertidega oma muresid arutada ning lahendusi leida,“ lausus Circle K Eesti personalijuht.

Võimalusel ära näita ennast

Anna-Kaisa Oidermaa tõi välja, et veebikoosolekutel osalemise teeb ärevamaks ja pingelisemaks ka see, et on raskem lugeda inimeste mitte-verbaalset suhtlust ning leitud on isegi seda, et kui teine inimene ekraanil väga lähedal paistab olevat, siis võib see tekitada ajule mulje, et ta tahab meid justkui rünnata. 

„Seega lülitub aju kohe „võitle või põgene“-režiimi ka olukorras, kus selleks tegelikult põhjust ei ole,“ selgitas Oidermaa. Ta lisas, et ärritavad on kindlasti ka tehnilised viperused või enda pildi vaatamine suurel ekraanil, mis muudab inimesed ülearu enesekriitiliseks. Kui vähegi võimalik, soovitab Oidermaa videokõne ajal enda pildi näitamisest loobuda, lükata arvutiekraan endast kaugemale ja vältida kõne ajal rööprähklemist.

Nipid, kuidas veebiväsimusega toime tulla:

  • Loo kindel päevakava ning tee plaan, millal mingi tegevuse ette võtad, olgu selleks töötamine või õppimine.
  • Lisa päevakavva ka vaimse tervise vitamiinid nagu uinumine, söömine, liikumine, suhtlemine ja kõik muud meeldivad tegevused.
  • Vähenda ootusi iseendale – arvesta, et erilistes oludes ei pruugi sa suuta töötada sajaprotsendiliselt samas tempos kui tavaliselt. Ole enda vastu lahke, kui ei saa kõike tehtud, mida tahaksid.
  • Kui tundub, et tegemisi on liialt palju, koosta nimekiri teha vajavatest asjadest ning tõsta ettepoole need asjad, mis on eriti olulised ja kiired.
  • Võta tegutsemises pause – näiteks 25 minutit keskendunud tegutsemist ja 5 minutit pausi lõõgastumiseks. 20 minutit ekraani ja 20 minutit ekraanivaba aega.
  • Planeeri aega omaette olekuks, kui see on vajalik.
  • Loo üleminekurituaalid, et end kodus paremini töölainele häälestada ning päeva lõpus taaskord töömõtetest välja lülitada – näiteks jalutamine, sõbrale helistamine, muusika kuulamine, trenni tegemine, väike kohvi- või teepaus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.