Eksperdid: viiruseohu tõttu tahavad Eesti inimesed üha rohkem kontaktivabalt maksta. Tõusuteel on nii viipe- kui mobiilimaksed

Kaardiga viibates on maksepiirang 50 eurot, nutiseadmega akstes aga ehtivad tavalised makselimiidid.Foto: Shutterstock

Järjepidevat kasvu näitavad nii viipe- kui mobiilimaksed kui ka iseteeninduskassade kasutuselevõtt. Viirusohust tingituna eelistatavad Eesti inimesed asjatundjate sõnul üha enam makselahendusi, kus on minimaalne kokkupuude teiste inimestega.

Eesti Panga makse- ja arveldusosakonna spetsialisti Tiina Soosalu sõnul on uute makselahenduste osakaal stabiilselt tõusnud. “Märtsi lõpus tõstsid pangad viipemakse limiidi 25 eurolt 50 eurole, et eriolukorras vähendada kontakti terminaliga ja seeläbi tõkestada viiruse levikut,” rääkis ta.

Teises kvartalis tehti koguni 38 protsenti kaardimaksetest viibates, mis on 14 protsenti rohkem kui aasta varem, märkis Soosalu. Ta lisas, et kuigi viipemakse võimalus on nii Eestis kui mujal maailmas juba üsna juurdunud nähtus, siis kasutavad Eesti elanikud seda võrdlemisi tagasihoidlikult.

“Uute makselahendustega kaasnevad teatud hirmud, mida saab lihtsasti maandada. Näiteks kõige turvalisem on kasutada viipemakseks nutitelefoni või -kella, samuti seadistada mobiilipangas kohesed teavitused maksete tegemisel ehk kontrollida, kas makse tegijaks oled ikka olnud sina ise,” selgitas Soosalu.

Mobiilimakseid tehakse üha rohkem, väga popp on Apple Pay

Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla rääkis, et aasta jooksul on nende juures mobiilimaksete kasutajate arv kümnekordistunud ja igakuiselt nähakse kasvutrendi.

“See näitab, et mobiilsed makselahendused on meie klientide seas populaarsed ja kasvutrendis. Oluliselt on mõjutanud mobiilimaksete kasvu ka Apple Pay lisandumine detsembris,” rääkis Ulla. Aktiivseid mobiilimakse kasutajaid oli Swedbankis aprilli seisuga üle 120 000 kliendi.

Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik sõnas, et teenindusasutused peavad pidevalt sammu pidama turule saabuvate uute makselahendustega ning kahaneva sularaha kasutusega.

“Kuust kuusse kasutatakse üha rohkem nii viipemakseid kui ka mobiilimakseid, mis tähendab kütuse eest tasumist Circle K mobiilirakendusega seotud pangakaardiga. Veidi rohkem kasutatakse sularaha Ida-Virumaal, kuid ka seal on märgata langustrendi,” rääkis Vahtrik.

Tema sõnul leiavad viipemaksed ning mobiilimaksed üha rohkem kasutust just seetõttu, et need on kontaktivabad. “Tarbijatele on jäänud külge taak vanast ajast, kus kütust tankides pidi tasumiseks sisenema teenindusjaama, kuid tänapäeval on võimalik sooritada kõik maksed tankimisalal olenemata sellest, kas tegemist on automaattankla või täisteenindusjaamaga,” rääkis Vahtrik.

Ta lisas, et seoses COVID-19 viiruseleviku ohuga on kontaktivaba maksmine ka turvalisem, kuna tankides ei pea teiste inimeste lähedusse sattuma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.