Hea äriplaani kirjutamisel saavad olulised eeldused kirja ning neid on võimalik vähendada kolme erineva meetodiga: turu ülevaated ja prognoosid erinevatelt ettevõtetelt, analoogia kasutamine mõne teise valdkonna pealt või enda teenuselt-tootelt ja erinevate lahenduse testimine klientide peal.
Paratamatult tuleb teha äriplaani kirjutamiseks hulk eeldusi ehk õhku jääb hulk küsimusi, millel äriplaani koostades lõpliku vastuste ei ole.
Hea äriplaan võimaldab maksimaalsel hulgal määramatusi märgata ning teha “kui, siis” analüüsid või leida vajadusel täiendavad vastused. See annab võimaluse üldjoontes hinnata rahalisi ja ajalisi kulusid. Äriplaani on realistlik ainult siis, kui kõikide kriitiliste tegevustega on ka päriselt arvestatud.
Finantsplaan kui kontrollvahend
Äri tehakse ikka raha teenimiseks. Finantsplaan aitab planeerida tulusid ja kulusid, kuid see on kõige lihtsam viis kontrollida, et totaalsed rumalused ei ole äriplaani sisse kirjutatud. Kurb on see, kui seda unustatakse teha.
Tulud ei kasva lineaarselt, tegevusteks kulunud tööjõuvajadust alahinnatakse ja kulusid prognoositakse üldjuhul väiksemana. Lihtne on kontrollida, kui palju aega ja raha kulub ühe kliendi saamiseks.
Kui võtta aluseks enda rahavood, siis saab tagurpidi kergelt arvutada, mitme kliendiga peab alustama. Näiteks 100-eurose teenuse müügil on vaja 1000-eurose käibe teenimiseks vaja müüa kümme teenust.
Kui kliendile kulub otsuse tegemiseks kaks kuud, siis nende kümne kliendiga on vaja käibe tekkimiseks mais vaja ühendust võtta juba märtsis. Ilmaasjata ei vaata riskiinvestorid kliendihanke kulu.
Tegemist on tavaliselt ülimalt lihtsate arvutustega, kuid paberile (Excelisse) panek toob välja vajalikud eeldused. Excel kannatab kõike, aga kriitilised kohad ja soovunelmad paistavad sealt õnneks hästi välja.
Äriplaan elab
Maailm meie ümber ei ole staatiline. Kriiside ajal on seda väga selgelt märgata, kuid ka muidu muutuvad inimeste eelistused, konkurendid toimetavad ning tehnoloogia areneb. Sellega peab kaasas käima ka edukas äriplaan.
Ei tohi kinni jääda algselt paberile kirjutatule, vaid kohandada seda just vastu reaalset olukorda alati kui see on vajalik. Igas äriplaanis tuleb arvestada väliste tingimustega ning enda tegevustega. Üle tuleb vaadata kõik, mis plaanitud on.
Kuna kliendi tundmine on kõige alus, siis väliskeskkonna muudatused mõjutavad meie kliente ning seetõttu kõike, mida oled plaaninud teha. See ei tähenda, et iga väiksema väliskeskkonna muudatuse peale on vaja hakata äriplaani otsast kirjutama, kuid lihtsalt kirjalikus dokumendis ühte rida muuta on täiesti mõttetu tegevus.
Mõttega peab hindama, mis eesmärgid ja tegevused on mõjutatud. Seejärel saab äriplaani sisse kirjutada vajalikud muudatused koos tegevuste ja kuludega realistlikus ajaraamis, ilma eesmärke torpedeerimata.
Vii ellu
Kui mõtteharjutus on läbi tehtud, siis tasub seda äriplaani elluviimisel ka jälgida. Praktikas on see kõige keerukam osa, sest koheseid tulemusi saab väga harva näha.
Kui tegelikkuses hakatakse toimima planeeritust täiesti erinevalt, siis ei tule ka äriplaani finantsosa kokku. Äriplaani koostamisele kulunud aeg on lihtsalt maha visatud. Äriplaani tuleb ellu viia avatud meeltega, sest tegemist on ikkagi plaaniga.
Elul on aga sageli meie plaanide osas omad arvamused. Kirjalik plaan on aga vägagi kasulik, sest see annab kolm asja: 1. ei lase fookusel hajuda; 2. võimaldab meil teha kiireid otsuseid; 3. on lõputu õppimise allikas.
Äriplaani koostamine peabki olema väljakutsuv. Suurepärane äriplaan võib ära mahtuda ka ühele lehele. Oluline on läbi mõelda vastused keerukatele küsimustele.
See on väljakutsuv, sest leida tuleb toimiv ja lihtne lahendus, mis ei ole laialt levinud. Edukad ongi need, kes tegelevad lihtsate asjadega enne, kui need lihtsaks saavad.
Kui keerukatele küsimustele pole vastuseid vaja ning kliendid jooksevad sulle ise tormi, siis oled avastanud haruldase kullasoone. See on ainuke olukord, kus võib vabalt äriplaani kirjutamise tulevikku lükata.
Minimaalse äriplaani osad
Minimaalne äriplaan peaks välja nägema selline:
- Turuanalüüs
- Konkurentsianalüüs
- Väärtuspakkumine ja eristuvus konkurentidest
- Müügistrateegia ja müügiplaan
- Turundusstrateegia
- (Järel)teenindus
- Finantsplaan, sh tulud, kulud ja investeeringud
Artikli autor: Elisa äriarenduse valdkonna juht Merli Üle.