Ekspert: Euroopas tööstus kahaneb, aga Eestis palk kasvab

Eestis on tööstuse palgad veel kasvutrendis.Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja / Scanpix

Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi hinnangul on Euroopa tööstuse kasvuväljavaade tänavuseks aastaks selgelt nõrgem kui veel pool aastat tagasi, kuid Eesti tööstussektoris palgatõus jätkub.

Jaanuaris-veebruaris langes tööstustoodangu maht euroalas aastataguses võrdluses keskmiselt ca 0,3 protsenti.

“Seejuures Saksamaal on paljuski autoturuga seonduvalt langus küündinud koguni -2,4 protsendini aastases võrdluses ning II kvartalis on oodata märke stabiliseerumisest, kuivõrd mõned ajutised kasvupidurid taanduvad järk-järgult,” märkis Palm.

Eestis on kasv kiirem

Eelneva valguses on Palmi kinnitusel Eesti tööstuse mahud viimastel kuudel jätkuvalt kasvanud euroala keskmisest selgelt kiiremas 4-protsendilises aastakasvu tempos.

Samas ka Eesti ettevõtete kindlustunne on väliskeskkonna riskide taustal ootuspäraselt kahanenud ja samuti on mõõdukamad ka ootused eksporditellimustele ning tööjõule.

“Eesti on aasta esimese kahe kuu kokkuvõttes püsinud kiireima tööstustoodangu mahukasvuga riikide seas koos Slovakkia, Sloveenia, Poola ja Ungariga. Seega suhteliselt paljude teiste riikidega on tegemist mõõduka kasvuga,” ütles Palm.

Luminori peaökonomisti sõnul seletab tööstussektori väljavaade Eestis jätkuvat tööjõu nõudluse kasvu, mis lubab palkadel kasvada madala tööpuuduse taustal ca 5-6-protsendilises tempos.

Tööstuses kasvab palk keskmisest aeglasemalt

Möödunud aastal kasvas keskmine palk töötlevas tööstuses ca 6,8 protsenti, mis on pea protsendipunkt vähem kui keskmise palga kasv. Tööjõupuudust on aidanud leevendada välistööjõu ulatuslikum kasutamine, mis lisaks ehitusele hõlmab ka tööstust, lisas Palm. 

Kui Saksamaal ja euroalas on töötleva tööstuse ootused tööjõule veel langustrendis, siis positiivne põrge on viimasel kahel kuul toimunud Soome ettevõtjate ootustes.

Palmi sõnul ootavad finantsturud euroala majanduse järk-järgulist taastumist aasta teises pooles. Praegu on üldine majanduskonjunktuur selgelt nõrk ja see võib tuua ettevõtjatele kuude lõikes tagasilööke uute tellimuste saamisel, nentis peaökonomist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.