Uudis

Ekspert: lubadus pärast pensionireformi investeerima hakata sarnaneb murtud uusaastalubadusega

Heidi Reinson.Marek Metslaid

Kantar Emori käitumisteaduste juhteksperti Helen Reinsoni sõnul on küll teise pensionisamba reformi kohta tehtud küsitlusi, aga neid ei tasu täielikult tõe pähe võtta. “Ärge uskuge uuringuid,” ütles ta. “Uuringuid on vaja, aga nende tõlgendamiseks on vaja kontektsitõlgendust ja inimkäitumise mõistmist.”

“Kui küsida inimeselt, et kas ta täna läheb trenni, siis ta vastab suure tõenäosusega jah, kuigi tegelikult ta seda ei tea,” ütles Reinson.

Reinson tõi näitena Postimehe tellitud uuringu, kus esitati küsimus, et mida kavatsevad inimesed pärast reformi oma teise sambaga teha. Muuhulgas selgus, et 16% kavatses sambast loobuda ja alustada investeerimiskonto kaudu investeerimisega.

“See sarnaneb idealistlikule lubadusele, et järgmine aasta hakkan rohkem raamatuid lugema ja trennis käima,” kommenteeris Reinson.

Reinson lisas, et pensionidebatt on läinud liigselt numbritele ja protsentidele ning see jätab inimestele säästmisest ja investeerimisest vale mulje. “Tootlikus, intressid – need sõnad jätavad mulje, et teise pensionisambasse kogumine on raha raiskamine. Muidugi, seal on loogika taga, aga see paneb meid unustama, et säästmine on juba iseenesest oluline,” ütles ta.

Reinson ennustas, et pärast pensionisamba vabatahtlikuks muutumist tulevad erinevad reklaamikampaaniad, kus kutsutakse inimesi üles oma raha kulutama ja mitte “kopitavas” pensionifondis hoidma. “See kõik omakorda naeruvääristab raha kogumist,” ütles ta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.