Uudis

Ekspert: suurt hinnalangust pole lähiajal oodata

HinnadFoto: Pixabay

Tarbijahindade kasv aeglustus märtsis statistikaameti teatel aastaga 0,9 protsendile, eelmise kuuga võrreldes langes hinnatase 0,7 protsenti. Suurt hinnalangust pole siiski lähiajal oodata, märkis Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.

Tarbijad varusid märtsi alguses tavapärasest rohkem toiduained ja esmatarbekaupu, tõi Pert esile. Ettevõtted kriisiolukorda ära ei kasutanud ja toiduainete hindu ei tõstnud. Enamiku toiduainete ja jookide hinnad odavnesid märtsis – veebruariga võrreldes keskmiselt 1,1 protsenti.

Kogu maailma majandusaktiivsuse nõrgenemise tõttu langevad impordihinnad. Maailmaturul alanes märkimisväärselt nafta hind, sest koos viirushaiguse levikuga on süvenenud mure üleilmse nõudluse pärast.

Peale selle on viimastel kuudel märkimisväärselt hindu langetanud see, et elekter on sooja ilma tõttu olnud odavam. Nii mootorikütused kui ka elekter odavnesid märtsis kuuga 5 protsenti. Imporditavate kaupade odavnemist võib hakata soodustama see, et tarbijad lükkavad edasi püsikauba, näiteks autode ostu, märkis Pert.

Hinnalangust pole lähiajal tulemas, mõne kauba hind võib tõusta

Suurt hinnalangust pole Eesti Panga ökonomisti hinnangul lähiajal siiski oodata. “Ka eelmise majanduskriisi ajal ei muutunud paljud hinnad kohe, kuigi toona põhjustas majanduslanguse nõudluse vähenemine,” nentis ta.

Nõudluse vähenemine peaks seejuures rohkem kukutama kui praegune tootmise kahanemine, mille põhjuseks on erisugused piirangud. Eriti jäigad olid 2008. aasta finantskriisi ajal teenuste hinnad, mille kasv aeglustus alles ligikaudu poole aasta pikkuse viitajaga.

Teenuste seas võib tööpuuduse kasvu ja sissetulekute vähenemise korral kõige rohkem odavneda üür. 2009. aastal langes üür keskmiselt 31 protsenti.

Mõne kaubaliigi hinnakasvu võib teisel poolaastal aga hoogustada tarnehäiretest tulenev hinnasurve. Hinnakasv võib kiireneda siis, kui karantiin kestab pikka aega või kui mõnes sektoris haigestub arvestatav osa tööjõust, sest haigestunud inimesi on raske kiiresti asendada. Keskmisest suurem on tööjõumahukus kaubanduses ja transpordis. Praegune hinnastatistika ei viita tarnehäirele ei Eestis ega ka euroalal tervikuna.

Veel tõi Pert aga esile, et valitsus otsustas langetada alates maikuust diislikütuse, elektri ja gaasi aktsiisimaksu. Aktsiisimäärade langus toob Eesti Panga ökonomisti hinnangul kaasa hinnakasvu aeglustumise ligikaudu 0,3 protsendipunkti võrra.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.