Enim otsitud töötajate ja nende palkade edetabel: tarkvaraarendajad on hinnas

Palgaluureks on heaks abimeheks statistikaameti palgarakendusFoto: Canva

Tööotsingutel on põhiliseks motivaatoriks palk, kuid miskipärast ei ole selle suurust töökuulutustes tihti välja toodud. Ametipalga ligikaudse suuruse võiks ju enne kandideerimist otse ettevõttest järele küsida — nii saab eeldatavasti kõige kindlamini selge vastuse —, kuid tööotsijale võib see tunduda hirmutav ja isegi ebaviisakas. Õnneks on olemas teisigi teid, näiteks leiab palgainfot veebilehelt palgad.ee ning keskmise palganumbri annab ka statistikaameti palgarakendus.

Statistikaamet tegi põgusa ülevaate töökohtadest, kus praegu on kõige enam abikäsi vaja, ning leidis palgarakenduse kaudu, milline oli nende ametite töötasu selle aasta teises kvartalis.

Selgus, et kõige enam otsitakse puhastusteenindajad, müüjaid ja klienditeenindajaid, autojuhte ja töölisi eri tööstusharudes. Samuti on puudus arendajatest ja meditsiinitöötajatest.

Loeb töö iseloom ja keerukus

Lihttööliste seas otsitakse kõige rohkem koristajaid. Nende palk arvestatakse välja enamasti tunnihinna järgi, mis jääb 4–7 euro vahele. Hotellide ja kuupalgaliste koristajate mediaanpalk on 627 euro juures.

2020. aastal loeti suhtelise vaesuse piiriks ühe pereliikme kohta 631 eurot. Ühesõnaga — praeguse palga juures elaks koristaja isegi täiskohaga rügades vaesuses.

Tööpakkumisi müüjatele ja kassiiridele on samuti väga palju, palka pakutakse neile 600–1000 euro vahele. Statistikaameti palgarakenduse andmetel oli nende mediaantasu 813 eurot.

Oskustööliste palgad sõltuvad töö keerukusest ja vastutuse astmest. Ehitajate palgad jäävad 650–3000 euro vahele ja puidutööstuses 800–2000 euro vahele, veoautojuhtidele ning keevitajatele pakutakse umbes 1500 euro suurust palka.

Allikas: Statistikaamet

Kõige magusam meepott on tippspetsialistidele

Tervisekriisis on tekkinud suur puudus meditsiinitöötajatest nii Eestis kui ka välismaal. Palgarakenduse näidatav meedikute mediaanpalk on 1914 eurot. Kuna see sisaldab ka ületunde, siis on see töökuulutustes pakutavast kõrgem.

Kõige kõrgemalt tasustatud on tarkvaraarendajad, kelle tööpakkumiste juures kahjuks väga tihti palganumbrit kirjas ei ole. Palgarakendusest aga selgus, et nende keskmine palk on lausa 3300 eurot.

Arendajatele järgnevad programmeerijad 2366 euro suuruse palgaga ja veebi- ning multimeediaarendajad 1975 euroga.

Sooline ebavõrdsus on kohati jahmatav

2021. aastal võiks loota, et ebavõrdsus naiste ja meeste palkade vahel on hääbumas, kuid Eestis teenivad mehed siiski keskmiselt 200 eurot rohkem kui naised. Kui tarkvaraarendajatest naised teeksid veel lisaks täiskoormusega koristajatööd, siis saaksid nad peaaegu sama palju palka kui täiskoormusega tarkvaraarendajatest mehed. Palgalõhe on rohkem kui 700 eurot.

Isegi ametipostidel, kus domineerivad naised, on meeste palk suurem. Näiteks koristajate seas on palgalõhe keskmiselt 100 eurot. Meesmüüjate palk on peaaegu 360 eurot suurem kui naistel. Protsentuaalselt ongi palgalõhe kõige suurem müüjatel: mehed saavad keskmiselt 31 protsenti rohkem palka kui naised.

Töötukassa veebilehelt leiab tööjõuvajaduse baromeetri, mille abil näeb, kuhu kõige enam töökäsi on tarvis, ning seejärel saab palgarakendusega välja luurata umbkaudse palga suuruse. Kindlasti on see abiks enda hindamisel ja palgaläbirääkimistel tööandjaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.