Erik Aru: Eesti pürib alkoholi- ja tubakakulutuste maailmameistriks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Autor tarbimasFoto: Andres Teiss

Alkoholi ja tubaka osakaalu poolest tarbimiskulutustes jagab Eesti 8,6 protsendiga Valgevenega maailmas esikohta. Majandusajakirjanik Erik Aru kirjutab, miks võime peagi ainuliidriks kerkida.

Aastaid tagasi Belgradis sattus näppu teos nimega “Marssal Tito kokaraamat”. Selles olid ära toodud roogade retseptid, mida Jugoslaavia pikaaegne diktaator oli pakkunud riigivisiidile tulnud väliskülalistele.

Peaaegu oleksin selle ära ostnud, kuid pärast mõningast lehitsemist sain aru, et mitte ainsatki selles olnud retsepti polnuks võimalik Eesti kaubandusvõrgu tingimustes ellu viia ja sinnapaika see jäigi.

Eestlase toidulaual on valik mõistagi kitsam, kui kommunistlikel riigipeadel või ka lihtsalt lääne suurlinlasel, kuid raha kulub siin toidu-joogi peale iga kuu ikkagi märgatavalt.

Euroopa Liidu tagaotsas

Täpsemalt kulutas keskmine eestlane uuringufirma Euromonitor International andmeil 2016. aastal koduse toidu, alkoholi ja tubaka peale 20,5 protsenti oma tarbimiskulutustest, võrdselt keskmise Saudi Araabia elanikuga.

Sellega jagasime Euromonitori vaadeldud 86 riigi seas 45.–46. kohta. Esikohal oli USA 6,3, teine Singapur 6,7 ja kolmas Suurbritannia 8,1 protsendiga.

Eespool ongi arvatagi valdavalt rikkamad riigid, kuid tasub märkida, et Eesti on isegi EL idapoolsete liikmete seas üsna tagaotsas.

Isegi Läti oli meist juba tollal viis kohta kõrgemal. Õnneks jäid Ida-Euroopas tahapoole vähemalt Horvaatia, Leedu ja Rumeenia.

Rikkalt elame

Aga kuna tarbimiskulutused on meil elaniku kohta saudidest omajagu kõrgemad, läks keskmisel eestlasel raha kodusele toidule, alkoholile ja tubakale vähe rohkem – 1952 dollarit araablaste 1664 vastu.

Tegelikult, kui me järjestame tabeli ümber sedapidi, et millises riigis kulutatakse toidule, alkoholile ja tubakale kõige rohkem raha, siis on edetabeliseis märksa ilusam. Asume siis nimelt juba 30. kohal.

Esikohale tõuseb 4423 dollariga Hongkong, teine on Šveits (3631 dollarit) ja kolmas Norra (3524 dollariga). Ida-Euroopas on meist rohkem raha suutelised kulutama ainult Leedu 2215 ja Horvaatia 2164 dollariga.

Tõeliselt kauniks läheb pilt aga siis, kui vaadata, milline osa tarbimiskulutustest läheb alkoholile ja tubakale.

Tulevased maailmameistrid

Siis jagab Eesti nimelt Valgevenega maailma esikohta 8,6 protsendiga. Kolmas on Ungari 8,4 protsendiga. Üldse koosneb esikümme valdavalt kunagise idabloki riikidest. Saudi Araabia oma 0,6 protsendiga on lõpuks ometi kaugele maha raputatud.

Ka siis, kui vaadata palju 2016. aastal raha kodus tarbitud alkoholile ja tubakale kulus, pole meil midagi häbeneda.

Asume 823 dollariga uhkelt kümnendal kohal, Rootsi ees. Meid edestavad vaid tõeliselt rikkad riigid, esikohal on 1495 dollariga Šveits, teisel Norra (1198 dollarit) ja kolmas Iirimaa (1148 dollarit).

Võib loota, et tänu valitsuse targale aktsiisipoliitikale oleme 2017. aasta edetabelis juba alkoholi ja tubaka osakaalult tarbimiskulutustes suveräänsed liidrid maailmas ja ehk ka kogusummalt vähemalt kohakese kerkinud – Belgia oli vaid 48 dollari kaugusel.

Kui ainult see Lätis müüdav odav kraam statistikale põntsu ei pane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.