Erik Aru: Hetkel on mõistlik oma korter maha müüa ja mõnda aega üürida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Erik Aru tutvumas Telliskivi kinnisvaraga. FOTO Carlos Johnson

Eestlased eelistavad ilmselgelt olla omanike rahvas, kus eraomanduses elamispindade osakaal on maailmarekordit ähvardavas kõrguses. Miks praegu võib olla hea hetk oma korter maha müüa ja hoopis üüripinnale kolida, põhjendab majandusajakirjanik Erik Aru.

Laias laastus annavad pildi kinnisvaraturu üldisest seisukorrast suhtarvud, nagu hinna-üüri suhe ja hinna-sissetuleku suhe. Nende puhul võrreldakse eluaseme hinda aastase üüri või aastasissetulekuga.

Esimene on meil OECD andmeil viimastel aastatel veidi kahanenud, sest üürid on eluasemehindadest kiiremini kasvanud.

Teine on aga viimased neli aastat üsna samaks jäänud, kuna eluasemete hinnatõus on palgakasvuga samas tempos käinud.
Need näitajad siiski ei suuda alati väljendada täit tõde. Kuidas siis tõeni jõuda?

Arvuta hästi palju – ja jõuad pooltõeni!

Põhimõtteliselt tuleks arvutada, kui suur on tulevaste laenumaksete kogusumma ja tulevaste oodatavate üürimaksete kogusumma.

Pidada tuleb silmas sedagi, et eluasemelaenu intressid arvestatakse tulust maha ja nende pealt tasutud tulumaks tagastatakse.

Soovi korral võib arvestada ka eluaseme oodatava tulevase müügihinnaga ning kui asja keerulisemaks ajada, siis võib siin ju nüüdisväärtuse arvutamise, tulevased palgaootused ja jumal teab, mis kõik veel ka mängu tuua, kuid ärme nii kaugele lähe.

Neid summasid võrreldes peakski selguma, kumb on soodsam – kas üürida või osta. Mõistagi, kuna meil on eluasemelaenud enamasti hästi pikaajalised ja ujuva intressiga, võib üpris kindlalt öelda vaid seda, et tulemusel pole tõenäoliselt suurt ühist reaalsusega.

Kuidas minu korteri hind sõltub Rootsist?

Tegelikult võib elus tulla ette ka olukordi, kus oleks majanduslikult tasuvam korter maha müüa ja mõnd aega üüripinnal elada, et hiljem uus eluase juba odavama hinnatasemega soetada.

Selline hetk võib meilgi tekkida, kui teoks peaks saama kauaoodatud langus Rootsi kinnisvaraturul.

USA investeerimispank Goldman Sachs igatahes ennustab järgmiseks aastaks Rootsi kinnisvarakrahhi, milletaolist pole sealmail nähtud 1990ndate aastate alguse panganduskriisist saadik, hinnates et eluasemete hind võib kukkuda kümnendiku võrra või enamgi.

Kuna Eesti pangandusturgu valitsevad just Rootsi pangad, ei jätaks sealsed raskused ka meid puutumata.

Appi tuleb võtta selgeltnägija!

Sellise krahhi täpsel ennustajal võiks õnnestuda üsna kiiresti oma elamine suurema ja parema, kuid odavama vastu vahetada. Hea küsimus on muidugi, kuidas seda ette näha.

Teine aga see, milliseks muutuvad uues olukorras laenusaamisvõimalused ja -tingimused. Aga eks seegi otsus sõltub mõistagi igaühe enda tulevikunägemusest ja riskitaluvusest.
Või siis ka mugavusest.

Ma küll ei taha sellele mõelda, mis ma peale hakkaksin oma plaadi- ja raamatukoguga, kui kolida tuleks.

Pealegi, mulle täitsa meeldib siin, mis sest, et korter on väike ja korralikult mahub siia ära vaid tolm. Ja nagu eelnevast jutust aru saada, tuleb lõpuks ikka lähtuda peamiselt kõhutundest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.