Kui meie töömees teeb kolme tunniga rohkem tööd kui tema naaber kaheksaga, viimane aga saab kolm korda rohkem palka, siis pole midagi teha. Naaber on kaheksa tunniga paljalt oma tööga loonud lisandväärtuse, mis võrdub meie mehe üheksa tunniga tekitatuga.
Kui veel Soomes valminud töö tulemust ka meist palju kallimalt müüa ja tõenäoliselt hulga rohkem kasumitki teenida, läheb ehitusmehe Eestis loodud lisandväärtus veel kahvatumaks. Kõik see kehtib samamoodi juuksuri või kelneri puhul.
Kallim tehas – suurem lisandväärtus
Mõni uljam mõtleja on ka tulnud järeldusele, et paljuvaieldud tselluloositehase lisandväärtus pole suurem asi, pigem tuleks teha Eesti puidust midagi väärtuslikku, näiteks mööblit.
Miskipärast ei mõtle niimoodi kõrgepalgalised soomlased, kes tselluloosi teevad ise, mööblit aga armastavad allhankena meilt tellida. Miks ometi küll?
Vastus on suhteliselt lihtne – mööbli valmistamise ja kokkupanemise õpetab ka üsna lollakale ära, neist viimast olen isegi mina teinud. Peaasi, et tööjõudu leidub. Oot, mis häda meil selle tööjõuga oligi? Et on vähe ja aina vähemaks jääb? Toome äkki pagulasi?
Tavaliselt on tööstuse lisandväärtuse juures määrav see, kui kalli seadmega (siis on ka kulum suur, aga selle pidime unustama) tööd tehakse – töölinegi peab siis haritum olema. Tselluloositehas on väga kallis, mööblitööstuses kasutatakse tavaliselt üsna odavaid riistu.