Eriolukord sai Eestis läbi, siin on nimekiri piirangutest, mis kehtima jäävad

Maskide kandmine on praegu kohustuslik.Foto: Shutterstock

Ööl vastu esmaspäeva sai Eestis läbi eriolukord, mis on kestnud 12. märtsist saati. Suur hulk piiranguid jääb aga alles.

Kõige tähtsam on 2+2 reegel, mis tähendab, et väljas või siseruumis tohib liikuda koos kuni kaks inimest, kes peavad hoidma teistest kahemeetrist vahemaad. Reegel ei kehti perekondadele ega kodudele ning peaks kehtima üle Eesti kõikide tegevuste puhul, mis ei toimu kodustes tingimustes.

Poodides, teenindus- ja toitlustuskohtades ning kaubanduskeskuses peab valdaja tagama 2+2 reegli täitmist. Müügi- ja teenindussaali sisenemisel ja väljumisel peab nii töötajate kui klientide jaoks olema tagatud desinfitseerimisvahendite kasutamise võimalus.

Alkoholimüük kõrtsides-restoranides on ikka piiratud

Jätkuvalt on jõus eriolukorra ajal vastu võetud piirang, et kõikides müügikohtades – ka baarides ja restoranides – ei tohi alkoholi müüa perioodil 22 õhtul kuni 10 hommikul.

Piirangut ei kohaldata rahvusvahelisel reisijateveol kasutatava laeva või lennuki pardal ning lennujaamas ja sadamas.

See alkoholimüügi piirang kehtib kuni 1. juulini. Algselt oli see üks eriolukorra meetmetest, ent valitsus otsustas seda laupäeval pikendada.

Mis on jätkuvalt suletud?

Alates kella 22-st on endiselt külastajatele suletud toitlustusettevõtted, küll aga on lubatud toidu kaasamüük. Pärast 1. juulit saavad toitlustusettevõtted olla avatud piiranguteta.

Pärast eriolukorra lõppu jäävad endiselt suletuks ööklubid, kasiinod ning mänguautomaatide saalid, vesipiibukohvikud ja täiskasvanute klubid. Valitsus pole veel välja hõiganud kuupäeva, millal need avatakse.

Esialgu on suletud, ent 1. juunist tohivad külastajatele uksed avada meelelahutusteenuste pakkujad, näiteks keegli-, bowlingu- ja piljardisaalid, aga ka laste mängutuoad.

Teenuse osutaja peab tagama teenuse pakkumise kohas kuni 50 protsendi täituvuse nõude täitmise, desinfitseerimisvahendite olemasolu ning desinfitseerimisnõuete täitmise vastavalt terviseameti juhistele. Keegli, bowlingu või piljardi spordina harrastamisel kehtivad erireeglid.

Samuti jäävad esialgu suletuks – välja arvatud ujumistreeninguteks – saunad, spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad. Need tohivad uksed lahti teha külastajatele 1. juunist.

Siis peab tagatud peab olema 2+2 reegli täitmine, inimeste hajutatuse nõue, 50 protsendi täituvuse nõue ja desinfitseerimisnõude täitmine vastavalt terviseameti juhistele.

Mis on avatud?

Sporti tohib alates esmaspäevast teha ka spordiklubides ning ujulates saab teha ujumistreeninguid. Sisetingimustes tohib treenida, kui on tagatud 2+2 nõude järgimine, maksimaalselt 50 protsendi täituvus, desinfitseerimisvahendite olemasolu ning kui osalejaid on maksimaalselt 10.

Alates 1. juunist grupi suurust enam piiratud ei ole, kuid jätkuvalt tuleb arvestada 50 protsendi täituvuse ja 2+2 reegliga. Sama kehtib ka treeningrühmade kohta.

Eriolukorra lõpu järel on taas lubatud avalikud jumalateenistused ja teised avalikud usulised talitused, juhul kui järgitakse 2+2 reeglit ning tagatud on desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Muuseumite ja näitusasutuste külastamisel tuleb järgida 2+2 reeglit, rühmakülastuse korral võib külastajaid olla grupis maksimaalselt kümme, tagatud peab olema desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Muuseumikülastajate poolt sagedasti puudutavaid pindu tuleb sagedasti puhastada. Korraldaja asendab võimaluse korral füüsilisel kandjal olevad tasuta infomaterjalid digitaalsetega. Samuti ei korraldata ühiselt kasutatavate vahendiga loovtöid, töötubasid või kui korraldatakse, siis tagatakse iga kasutaja järel nende desinfitseerimine.

Avalikke koosolekuid tohib pidada ainult juhul kui järgitakse 2+2 reeglit. Sisetingimustes tohib avalikke koosolekuid pidada juhul kui tagatakse kuni 50 protsendilise täituvuse nõude täitmine. 18. maist tohib osavõtjaid olla kuni 10 inimest; 1. juunist 50 inimest ning alates 1. juulist kuni 500 inimest.

Välitingimustes tohib avalikke koosolekuid pidada juhul, kui korraldaja tagab alates 18. maist osalejate arvu mitte rohkem kui 100 inimest ning alates 1. juulist osalejate arvu mitte rohkem kui 1000 inimest. Järgida tuleb 2+2 reeglit.

Mis saab (huvi)koolidest?

Koolides, kutseõppeasutustes ja kõrgkoolides, täienduskoolitusasutustes, huvitegevuse ja huvihariduse ning avatud noortekeskuste tegevuses tuleb järgida 2+2 reeglit, õppijate rühmas tohib olla kuni kümme inimest – välja arvatud eksamitel.

Eksamite korraldamisel peavad õpilased olema eksamiruumis hajutatud; samuti tuleb hajutatult korraldada õppijate rühmade liikumist ning ühiskasutatavad asjad tuleb pärast kasutamist desinfitseerida.

1. juunist tohib huviharidust ja –tegevust korraldada viisil, et järgitakse 2+2 nõuet, siseruumide täituvus on maksimaalselt kuni 50 protsenti ning välitingimustes tagab korraldaja osalejate arvu, mis pole suurem kui 100 inimest.

12. juunist tohib korraldada noortelaagreid ja õpilasmalevaid, kui tagatakse 2+2 nõue, osavõtjaid on maksimaalselt kuni 300 ning ühes rühmas kuni 20 inimest. Korraldaja peab tagama desinfitseerimisvahendite olemasolu.

Autokoolides ja mujal tuleb sõiduõppel arvestada, et autos tohib viibida üksnes õpetaja ja õpilane, sõidukis on desinfitseerimisvahendid. Koolituse korraldaja puhastab pärast igat sõidutundi need pinnad, mida õpilane on katsunud.

Kuidas on reisimisega?

Kehtima jääb kruiisimise keeld Tallinna ja Stockholmi vahel.

Pikendati Eesti riigipiiri ületamise piirangut ja 14-päevast karantiini riiki sisenemisel inimestele, kellele see kehtis ka varem. Ilma karantiinita saavad üle piiri Eestisse tulla haigustunnusteta Läti ja Leedu kodanikud, elamisloa või elamisõiguse omanikud.

Eestisse saavad tulla ka haigustunnusteta Soome kodanikud, elamisloa või -õiguse omanikud, kes tulevad siia tööle, õppima või tungivatel perekondlikel põhjustel nagu lähisugulasega kohtumine, matused, pulmad, haigusjuhtumid.

Jätkuvalt tohib Eesti riigist läbi sõita haigustunnusteta välismaalane, kes liigub siitkaudu oma koduriiki.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas allkirjastas eile korralduse, millega ei tohi Eestist lennata kõrge koroona haigestumisriskiga riikidesse nagu Ühendkuningriigid, Rootsi, Belgia, Taani, Türgi, Valgevene ja Venemaa.

18. mai seisuga saab tõenäoliselt ilma piiranguteta avada lennuliine Saksamaa, Poola, Norra, Austria, Läti ja Leedu suunal. Samas sõltub liinide avamine ka sihtriigi enda reeglitest.

Eile keelatud sihtriikide piirang kehtib alates 18. maist kuni 7. juunini, mille järel hindab piirangu edasist vajalikkust majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös terviseametiga. Erandlikult kehtib Minski ja Tallinna vaheline piirang alates 24. maist, kuna Minski kaudu on oodata inimesi koju kuni 23. maini.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.