Uudis

Esmakordne: hommikul maksti Eestis elektri tarbimise eest peale

Elekter maksab täna õhtul väga palju.Foto: Shutterstock

Täna hommik oli Eesti elektriturul täiesti ajalooline: nimelt maksti esmakordselt elektri tarbimise eest peale ehk hind oli negatiivne.

Oleme varem kirjutanud sarnasest olukorrast näiteks Taanis, kus veebruaris oli hind kohati isegi -11 euro kandis. Põhjamaades on seda varemgi ette tulnud, enamasti tekib selline olukord siis, kui tuuleenergiat on turul palju, aga tarbimine on väike.

Talvisel ajal on Põhjalas negatiivse hinna taga olnud ka koostootmisjaamad, mida sisse-välja lülitada on omajagu raske.

Miinus jõudis ka Eestisse

Täna hommikul jõudis sama tendents ühes teiste Põhjamaadega ka Eestisse. Miinus polnud küll nii suur nagu mõni kuu tagasi Taanis, ent märgiline siiski: täna varahommikul kella viiest kuueni Eesti aja järgi maksis elektri megavatt-tund miinus kuus senti.

“Kunagi varem pole Baltikumis hind miinusesse langenud,” nentis riigi suurima elektritootja Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts.

Väga odav oli elekter tegelikult öö läbi: kella kolmest neljani oli hind täpselt nullis, aga üle 13 sendi megavatt-tunnist ei tõusnud maksumus kordagi enne kella seitset.

Tööpäeva sees siiski nii odavat hinda oodata ei ole. Päeva peale kokku tuleb keskmine hind 29,5 eurot megavatt-tunnist, töötundide ajal jääb hind 40 ja 50 euro vahele.

Börsihinna kõikumine mõjutab muidugi ainult neid tarbijaid, kes on valinud börsipaketi, kus hind sõltub otseselt sellest, missugune see turul on.

Tarbija reaalselt muidugi negatiivset hinda ei maksa: meeles tuleb pidada, et elektri kohaletoimetamise eest tuleb võrgutasu ikka maksta.

Miks hind negatiivseks kukkus ja kas see oli ühekordne asi?

Priit Luts Eesti Energiast ütles, et lihtsustatult oli põhjuseid kolm: madal öine tarbimine, palju odavat hüdroelektrit ja piisavalt tuult.

Asi ongi nimelt selles, et tuuleenergia tootjatel tasub taastuvenergia toetuste tõttu toota isegi siis, kui hind on väga madal. Seega on samasuguse olukorra kordumine ka tulevikus põhimõtteliselt võimalik.

Tänaöine hinnasula ei olnud ainult Eesti teema, vaid sama toimus kogu Põhjalas. Eesti aja järgi viiest kuueni nägi hinnapilt välja selline, elekter oli üliodav või tasuta pooles Euroopas:

Odav hüdroelekter, mis hindu mõjutab, voolas turule eelkõige just põhjapoolt, ka tuuleenergia suurtootjad on just Põhjamaad. See tähendab, et Eestis üksinda hind ilmselt negatiivseks ei kuku, seda võib oodata vaid siis, kui pakkumine on suur ja tarbimine väike kogu elektriturul.

Põhjala ja Balti ning nüüd ka Poola elektriturud moodustavad ühise süsteemi: näiteks Eesti on ühendatud Estlinki kaablite kaudu Poolaga ning mitme elektriühenduse kaudu ka Lätiga. Leedu on aga ühendatud Lätiga, ent kaabli Nordbalt kaudu ka Rootsiga ja nii edasi.

Elektriga kaubeldaksegi ühisel Nord Pooli elektriturul ning hind kujuneb sarnaselt aktsiaturgudega vastavalt nõudluse ja pakkumise suhtele.

Tänane päev üldiselt näeb elektriturul välja selline:

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.