“Kui jah, siis teavitatakse klienti kahtlasest rahaülekandest veebipoe poolt ning palutakse kõige kiiremas korras saata mõne enda autentimisviisi, näiteks Smart-ID paroolid, et rohkem raha kaotsi ei läheks,” ütles 1a omaniku Ksenukai Digitali juht Natalia Smirnova.
Esitletakse ka veebipoena
“Kui siiani on peamiselt end Swedbanki töötajana esitlenud kurjategijad küsinud telefoni teel PIN-koode, et kontrollida pangatehinguid, siis nüüd oleme saanud klientidelt mitmel puhul tagasisidet, et sarnast skeemi rakendatakse ka 1a.ee nime kasutades,” ütles Smirnova.
Smirnova sõnul võivad ka ettevaatlikud inimesed pettust kergesti uskuma jääda, kuna helistajad on tavaliselt jõulise, ent loogilise ja sugereeriva jutuga. Näiteks teavitatakse tuntud ettevõtte poolt korraldatud loteriivõidust, ent mängitakse ka inimeste hirmudele – näiteks teatatakse, et kliendi veebipoele antud andmed on sattunud kurjategijate kätte ning pangast raha varguse vältimiseks tuleb kasutajal anda viivitamatult helistajale oma salasõnad, krediitkaardiandmed või mõni muu info, mida küberpätid teada ihkavad.
“”ugusti alguses petsid kurjategijad Eesti inimestelt sarnaste kõnedega välja üle 100 000 euro. 1a.ee nimel tehtud kõnesid on olnud viimasel nädalal arvukalt, üksikutel juhtumitel on 1a.ee kliendid jäänud oma rahast ilma,” rääkis Smirnova.
Pangatöötajaks valetamine on uus petubuum
Kõik Eesti suuremad pangad on hoiatanud, et liikvel on petised, kes üritavad end esitleda nende töötajatena ja saada ligi tundlikele andmetele ja rahale. Seesugune vale on levinud juba juulist alates ning pole siiani korralikult vaibunud.