Uudis

Ettevaatust: petturid võivad esineda ka veebipoodide esindajatena, pangatöötajaks valetamine on ikka popp

Veebipood.Shutterstock

Petukõnede tegijad on viimasel ajal hakanud üha rohkem end esitama pangatöötajatena. Nüüd tuleb välja, et küllaltki palju valetatakse end ka veebipoodide esindajateks.

Näiteks pidas veebipood 1a.ee vajalikuks tuletada kõikidele inimestele meelde, et usaldusväärsed ettevõtted nagu pangad, telefonioperaatorid või veebipoed, ei küsi kunagi inimeste pangaandmeid ning nende müügivõtete arsenali ei kuulu kahtlastele linkidele vajutamise nõue.

Mitmetele veebipoe 1a.ee klientidele on augustis helistanud peamiselt vene keelt kõnelenud inimesed, kes tutvustavad end mõne panga töötajana ning uurivad, kas inimene on hiljuti teinud nende veebipoest mõne ostu.

“Kui jah, siis teavitatakse klienti kahtlasest rahaülekandest veebipoe poolt ning palutakse kõige kiiremas korras saata mõne enda autentimisviisi, näiteks Smart-ID paroolid, et rohkem raha kaotsi ei läheks,” ütles 1a omaniku Ksenukai Digitali juht Natalia Smirnova.

Esitletakse ka veebipoena

“Kui siiani on peamiselt end Swedbanki töötajana esitlenud kurjategijad küsinud telefoni teel PIN-koode, et kontrollida pangatehinguid, siis nüüd oleme saanud klientidelt mitmel puhul tagasisidet, et sarnast skeemi rakendatakse ka 1a.ee nime kasutades,” ütles Smirnova.

Smirnova sõnul võivad ka ettevaatlikud inimesed pettust kergesti uskuma jääda, kuna helistajad on tavaliselt jõulise, ent loogilise ja sugereeriva jutuga. Näiteks teavitatakse tuntud ettevõtte poolt korraldatud loteriivõidust, ent mängitakse ka inimeste hirmudele – näiteks teatatakse, et kliendi veebipoele antud andmed on sattunud kurjategijate kätte ning pangast raha varguse vältimiseks tuleb kasutajal anda viivitamatult helistajale oma salasõnad, krediitkaardiandmed või mõni muu info, mida küberpätid teada ihkavad.

“”ugusti alguses petsid kurjategijad Eesti inimestelt sarnaste kõnedega välja üle 100 000 euro. 1a.ee nimel tehtud kõnesid on olnud viimasel nädalal arvukalt, üksikutel juhtumitel on 1a.ee kliendid jäänud oma rahast ilma,” rääkis Smirnova.

Pangatöötajaks valetamine on uus petubuum

Kõik Eesti suuremad pangad on hoiatanud, et liikvel on petised, kes üritavad end esitleda nende töötajatena ja saada ligi tundlikele andmetele ja rahale. Seesugune vale on levinud juba juulist alates ning pole siiani korralikult vaibunud.

Oluline on teada, et pangatöötaja ei küsi telefonikõnes selliseid andmeid ega logi ühegi kliendi eest kaugteel tema internetipanka. Kui saad sellise kõne, siis kindlasti ära jaga oma kaardiandmeid.

Petturid on sellise skeemiga kätte saanud juba vähemalt kümneid tuhandeid eurosid, nii et tasub ettevaatlik olla.

Petukõnede tegijate tuvastamiseks juba eos võib olla abi ka Geeniuse suurest petukõnede nimekirjast, kuhu alati ka lugejate täiendusi ootame.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.