Uudis

Ettevaatust poes! Paljusid kaupu ei saa kahe nädala jooksul tagasi anda

Kuna rinnahoidjaid saab kergesti pesta, pole kaupmehel põhjust nende tagasivõtmisest keelduda.Foto: Pixabay

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet tuletab inimestele meelde, et 14-päevane taganemisõigus ei kehti kõikidele toodetele ja teenustele.

Näiteks ei laiene ameti teatel taganemisõigus suletud pakendis üleantud asjale, mis ei ole kõlblik tagasisaatmiseks tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel ning kui see on pärast kohaletoimetamist avatud. Sellisteks toodeteks võivad olla kosmeetikatooted, näiteks huulepulgad ja kreemid.

Paljud kauplejad on ekslikult arvamusel, et müügitingimustes võib välistada üleüldiselt kauba tagastamisõigust, kui toote pakend on avatud. Euroopa Kohus on leidnud, et taganemisõigust ei saa teostada üksnes juhul, kui avatud pakendiga kaupa ei ole enam üldse võimalik tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel turustada. Seda eeldusel, et asja enda olemus ei luba või kauplejale on liialt keeruline muuta asi uuesti müügikõlblikuks nii, et ka tervisekaitse või hügieeni nõuded oleksid täidetud.

Ka kauba puhul, millel on olnud enne tagastamist otsene kokkupuude inimese kehaga, ei saa taganemisõigust välistada, seda juhul, kui kauplejal on võimalik hooldusmeetmete nagu puhastamine või desinfitseerimine, abil taastada tagastatud kauba kõlblikkus selle uueks kasutamiseks ja turustamiseks ilma tervisekaitse või hügieeni nõudeid rikkumata. 

Kui vaadata kasutatud asjade müügiportaale, siis võib eeldada, et tegemist ei ole selliste suletud pakendis toodetega, mis ei ole kõlblikud tagasisaatmiseks tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel, kui need on pärast kohaletoimetamist avatud, millele kohalduks tagastamisõiguse välistus. 

Ühtlasi on paljud tooted enda tootekirjelduse kohaselt suurema hügieenilisuse tagamiseks lihtsasti pestavad ja desinfitseeritavad.

Näiteks on sellisteks toodeteks rinnahoidjad, pardel, kõrvaklapid ja epilaator. Rinnahoidjaid on tarbijal võimalik proovida ka kaupluses, sarnaselt näiteks meeste alussärkidele. Kõrvaklappide puhul leidub internetist hulgaliselt teavet selle kohta, kuidas saab kõrvaklappe puhastada, millest nähtub, et kõrvaklappide puhastamiseks ei ole vajalik kasutada eripäraseid vahendeid või meetmeid, mis annaks kauplejale põhjuse kõrvaklappide osas taganemisõiguse teostamise välistamiseks. Ka pardlid ja epilaatorid on puhastatavad ja desinfitseeritavad, mistõttu ei esine tervisekaitse või hügieenilisi põhjuseid, mis välistaksid nende tagastamise.

Küll võib tegemist olla juhtumiga, kus klient vastutab kauba väärtuse vähenemise eest, kui ta on kaupa kasutanud enamal määral, kui seda lubatakse tavapäraselt teha poes.

Igal üksikjuhtumil hinnatakse eraldi, kas kaup on kõlblik tagasisaatmiseks tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel ning kui see on pärast kohaletoimetamist avatud. Kaupleja ei saa müügitingimustes välistada üleüldiselt tagastamist, vaid peab arvesse võtma ka toote pakendi avamist tarbija poolt, mille tagajärjel on kaup tervisekaitse või hügieenilistel põhjustel tagasisaatmiseks kõlbmatu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.