Kas Isamaa plaan pension vabatahtlikuks muuta on mõistlik? Ekspert ütleb, et selleks on viimane aeg!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ettevõtja Kristjan Järvan leiab, et Isamaa avaldus II samba vabatahtlikkuse osas on oluline võit vabale turumajandusele

On kummaline, et kui vaba turumajandus ehk meie kõigi otsustusõigus oma raha kasutamise üle, tõi Eestile senise majandusedu, siis nüüd on II samba toetajad nii varmad uskuma, et rahvas on järsku rumal ning neilt tuleks nende enda huvides raha ära võtta.

Riigi sekkumine (sund) on õigustatud, kui eksisteerib turutõke. Kas on kodanikel kuidagigi piiratud III sambaga liitumine? Ei ole – seega ei ole ka õigustatud sunduslik II sambaga liitmine.

Pankade pensionikogumisel pole tegelikult õigustust

Pangad õigustavad enda käitumist sellega, et muidu ei oleks kodanikel üldse sääste – selle jaoks vaatavad nad ainult inimeste kontojääki. See metoodika vaatleb heal juhul ainult finantssääste – vaatluse alt jäävad täielikult välja nii investeeringud kinnisvarasse kui ka lastesse.

Kust tuleb majanduskasv? Majanduskasv tuleb sellest, et kõik kodanikud investeerivad ise oma raha ja aega (mis on konventeeritav rahaks) – olgu see siis läbi ettevõtluse või palgatöö. Miks on II samba toetajad nii varmad võtma majandusest raha välja ja valmis seda kasvama panema väiksema tootlusega? Kui tegemist oleks kahe investeerimisfondiga, siis ei tuleks kellelegi pähe, et võtta raha ühest fondist ära ja panna see teise, mille tootlus on pikaajaliselt esimesest 2,5 korda väiksem.

Viisemann: totalitarismioht varitseb

Teema on väga tabavalt kokku võtnud LHV pensionifondide juht Andres Viisemann:

“Mul on ausalt öeldes hirm totalitarismiohu ees. Pigem jääda granulaarsuse juurde – on majanduse väikeagendid, kes pidevalt midagi teevad: keegi eksib, keegi teeb õigesti, aga toimub liikumine õige asja poole. Pikaajaliselt on see parem, kui on keegi üksainus, kes lahendab kõik probleemid.”

Kuna sissemaksed II sambasse kasvavad majanduskasvuga ja väljamaksed fonditootlusega, siis ei tohiks olla suur üllatus, et kui II sammas jääb eksisteerima, siis sinna makstaksegi iga aasta rohkem raha sisse, kui samal ajal välja tuleb.

Jääb üle loota, et II samba kaotamise või vabatahtlikuks muutmise plaanidega tulevad välja ka teised erakonnad, kes soovivad kaitsta vaba turumajandust, kõrgemaid pensioneid nii täna kui ka tulevikus või sooviksid, et antud raha siiski edendaks Eesti majandust.

Loe Isamaa ettepanekust lähemalt: Isamaa tahab muuta pensionisamba vabatahtlikuks, anda inimestele õiguse kogutud raha kasutamise üle

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.